Kuraklık

Yeni Su Yılına Şiddetli Kuraklıkla Girdik

14 Ekim 2021

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve DSİ Eski Yöneticisi  Su Politikaları Derneği  Başkanı Dursun Yıldız Türkiye’nin yeni su yılına girerken su durumunu açıkladı

Ülkenin yarısında şiddetli kuraklık var. Gediz Havzası, Büyük Menderes ve Küçük Menderes Havzalarında son iki yıldır hidrolojik  kuraklık sürüyor. Geçen sene kısıntılı sulama yapıldı .Bu yıl da sulama suyu kısıntılı olabilir.Yağış olmayınca  göllerdeki mevcut suların çekimi arttı. Birçok göl kuruma noktasına geldi.Güneydoğu Anadolu’da kuraklık etkili oldu.Ankara’ya Gerede sisteminden gelen su beklenenin altında kaldı. Barajların Aktif doluluk oranı %10’a düştü

Bu kurak dönemlerin  olumsuz etkilerini azaltmak için düşünsel ve kurumsal olarak radikal değişim ve dönüşümlere ihtiyacımız var. Mevcut kurumsal yapımızın ve yönetim anlayışımızın  iklim değişikliği etkilerine göre yeniden düzenlenmesi lazım.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına İklim Değişikliği de eklendi. Aslında, olması gereken değişiklik su, meteoroloji ve iklim konularının bir arada olduğu “su ve iklim” bakanlığı gibi yeni bir oluşumdur. Hidrometeorolojik çevrim bir bütündür Bu  işlerle ilgili  kurumların bir arada olması gerekir. Bu sebeple, meteorolojinin su ve iklim değişikliği ,çölleşme  ile  birlikte ayrı bir bakanlık olarak ele alınmasının  daha uygun olur.

Halen su yönetimi konusu Tarım Bakanlığı bünyesinde sıkışmış durumda. Su Yasası Taslağı  yakında TBMM’ye gelecek. Yasayı  havza ölçeğinde uygulayacak güçlü bir kurumsal yapıya ihtiyaç var.Bu yasa İklim Yasası ve Biyoçeşitlilik yasası  taslakları ile birlikte ele alınırsa daha uygun olur.

Paris İklim anlaşmasını TBMM’den geçirdik.Yeşil Dönüşüm Eylem Planını yayınladık.Bunların uygulanabilmesi için eksiklikleri bir an önce tamamlamamız şart.

Tüm kurumların koordinasyon içinde çalışması gerekli.

HPA News

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.