deprem ve barajlar

Depremin barajlara etkileri ; 8 baraj ve gölet takip altında

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 140 baraj ve göletten 132’sinde sorun yaşanmadığını söyledi. 8 baraj ile göletin ise takip edildiğini belirten Kirişci, Malatya Sultansuyu Barajı ile Osmaniye Arıklıkaş Göleti’nin boşaltıldığını açıkladı.

Haberler – NTV Haber – Anadolu Ajansı – DHA 12.02.2023 – 12:29

Bakan Kirişci: 8 baraj ve gölet takip altında

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 22 bini aştıHaberi Görüntüle

Tarım ve Orman Bakanı Vahit KirişciAdana DSİ 6. Bölge Müdürlüğünde deprem bölgesindeki barajların durumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

”SULTANSUYU BARAJI VE ARIKLIKAŞ GÖLETİ BOŞALTILDI”

Barajlarla ilgili dezenformasyonun arama kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini belirten Bakan Kirişci şöyle devam etti:

”Bu yaygaraları çıkaranlarla, yardım tırlarını, enkazları yağmalayanları aynı grupta değerlendiriyoruz. Bunların gerçek insan olup olmadıkları konusunda bizim bir değerlendirmemiz ve bu şekilde açıklamamız olmuştur. Deprem bölgesi ve yakın çevresinde 140 baraj ve gölet var. Bunların 110’u barajdır, 30’u da gölettir. Hiçbir tesisimizde baraj güvenliğini tehdit eden bir durum söz konuşu değildir. Aynı bölgede özel sektör tarafından işletilen 172 hidroelektrik santraliyle ilgili de herhangi bir sorunun bulunmadığını belirtmek isterim. Barajlarımız, DSİ ekiplerimiz tarafından her gün kontrol edilmektedir.

Bölgedeki baraj ve göletlerin 140’ına da ulaşılmış olup 132’sinde acil müdahaleyi gerektirecek bir duruma rastlanmamıştır. Su sızıntısının bulunmadığını da belirtirken, 8 barajımız takip altındadır. Bunlardan Malatya Sultansuyu Barajı ve Osmaniye Arıklıkaş Göleti’nin suyunu boşalttık. Atatürk Barajı ve Yarseli Barajı’yla ilgili iddiaların da asılsız olduğunu, yerinde yaptığımız incelemelerde kamuoyumuzla paylaştık. 3 gün önce Atatürk Barajı’nı, dün de Hatay’da Yarseli Barajı’nı yerinde teknik ekibimizle inceledik. Kretlerde çatlaklar var ama bu çatlaklar her zaman olan bir şey. Ama bu çatlakların barajın tehlike doğuracağı noktasında asla değerlendirilmemesi gerektiğini, bütün kamuoyuna duyurmak istiyorum.”

“ASİ NEHRİ’NDE ANLIK KONTROLLER YAPILIYOR”

Vahit Kirişci, ülke sınırları dışındaki barajları da anlık olarak takip ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Suriye rejimi kontrolündeki Al Rastan Barajı’ndaki çalışmalar nedeniyle barajın kapakları açılmış. Bu durum yerel kaynaklardan öğrenilir öğrenilmez DSİ ekipleri Asi Nehri’nin debisini kontrol etmeye başladı. Nehrin debisi saniyede 15 metreküp iken, bu 130 metreküp saniyeye yükselmiş. DSİ ekiplerinin müdahalesiyle Asi Nehri Türkiye‘ye giriş yapmadan Afrin Kanalı’na yönlendirilmiş ve su seviyesi 103 metreküp saniyeye geriletilmiştir. Şu an itibarıyla Asi Nehri’nin debisi 91 metreküp saniyeye kadar düşmüş olup, DSİ ekiplerince anlık kontroller yapılmaktadır. Herhangi bir risk söz konusu değildir.”

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/turkiye/bakan-kirisci-8-baraj-ve-golet-takip-altinda,vpTpxbNOJ0quMJMFuzQE2w

SU POLİTİKALARI DERNEĞİ ‘NİN AÇIKLAMASI

Barajlardaki deprem etkilerini tespit için yapılmakta olan incelemelerin yanısıra baraj gövdesindeki  ve baraj civarındaki Kuvvetli Hareket İvme Sismografları SMA kayıtlarının tasarım değerleri ile karşılaştırılması ve detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir.Böylece  barajın hangi noktalarının hangi genliklerde ve frekanslarda hareket ettiği, barajın temeline gelen deprem hareketlerinin gövde tarafından nasıl büyütüldüğü veya sönümlendirildiği de tespit edilebilir. Bu sonuçlar baraj üzerinde  yapılan gözlemlerle de karşılaştırılmalıdır.

Kategoriler:deprem ve barajlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.