Enerji

SPD Başkanı Yıldız:Kuraklık enerji üretimi kaynak dengesini bozdu.Yeni üretim ve depolama stratejisi gerekli

Kuraklığın etkisi sürüyor. Eylül Ayında Hidroenerji dibe vurdu. HES’lerin   payı %10’a düştü Rüzgar Hidroenerji’yi Yakaladı .Elektriğin %69’u Termik santrallerden geldi.

14 Ekim 2021

Son 2 yıldır Ülkemizde bölgesel olarak devam eden hidrolojik  kuraklık enerji üretiminde kaynak kullanım dengesini de etkiledi.Eylül ayında Hidroenerji üretiminin payı son 4 yılın en düşük değeri olan %10’a düştü.

Eylül ayındaki elektrik enerjisi üretiminin %69’u termik santrallerden geldi.

TSKB’nin Eylül 2021 Aylık Enerji Bültenine göre Ağustos ayında üretilen elektriğin %68’ını sağlayan termik santraller, Eylül ayında toplam elektriğin %68,8’ini üretti. Bir önceki ay %14,6’lık bir paya sahip olan hidroelektrik santralleri, Eylül ayında toplam üretillen elektriğin %10,2’sini sağladı. Eylül ayında gerçekleşen bu oran 2018 yılından itibaren kaydedilen en düşük aylık oran oldu.

Elektrik’te Üretim Dengesi Bozuluyor. Doğalgaz depoları hızla tamamlanmalı

Konu ile ilgili açıklama yapan SPD Başkanı DSİ Eski yöneticisi Dursun Yıldız  yaşanan kurak dönemler elektrik üretiminde kaynak kullanım dengesini bozuyor.Bu konuda bu yılın başında bir rapor yayınlamış ve bugünlere dikkat çekmiştik dedi.

Dursun Yıldız devamla aşağıdaki açıklamaları yaptı;

Barajlı HES’ler önümüzdeki su yılına da geçen sene olduğu gibi kısmi boş depolarla girdi. Meteorolojik kuraklık sürerse enerji üretimindeki dengesizlik  artar.Dışa bağımlılık gibi diğer etkilerle birlikte arz güvenliğimiz zorlanır.

Öncelikle enerji kullanımında verimlilik, yenilenebilir kaynakla üretim ve depolama  politikalarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.Türkiye  Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi inşaatına hız vermelidir. 2023’te 5,5 milyar m3 doğalgaz depolama hacmi hedefi mutlaka tutturulması gerekiyor.Ayrıca LNG depolama ve yeniden gazlaştırma  istasyonlarının sayısının planlı olarak  arttırılması da şart.

Yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin depolanması ile ilgili teknolojilerin takibi ,geliştirilmesi ve teşvik edilmesi orta vadede büyük fayda sağlayacaktır.

Tüm bu tedbirler alınırken yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan üretimin öncelenmesi ve akılcı, gerçekçi bir fosil yakıttan uzaklaşma planının uygulanması lazım. Aksi taktirde enerji üretimimiz “dışa bağımlı kaynakla arz güvenliği sağlama kıskacında” daha büyük sorunlar yaşar. Orta ve uzun vadeli yenilikçi ulusal su-enerji-gıda ve çevre güvenliği stratejilerine ihtiyacımız var.  Konu bütüncül olarak ele alınmalı.

HPA News. 

Kategoriler:Enerji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.