Gıda Güvenliği

Su Politikaları Derneği Topraksız Tarımda Üretim Verimliliğini Arttırmayı Araştırıyor

18 Haziran 2018

HPA News- SPD Uygulamalı Araştırma Merkezi tarafından  başlatılan yeni araştırma  çalışmasında topraksız tarımda sulama suyu ve biyolojik gübrenin üretim verimliliğini arttırma etkisi inceleniyor.

SPD tarafından oluşturulan bir test serasında Hindistan cevizi kabuğu (kokopit)malzemesine ekilen sırık domates fideleri üzerinde yapılan inceleme yaklaşık 1 ay önce başladı.Sürdürülen çalışmada  klasik kimyasal gübre ile biyolojik gübrenin bitkinin gelişme sürecine olan etkisi araştırılıyor.

Bu denemede her tekerrürden 6 bitki işaretlenmiş ve haftada bir kez bitki boyu (cm), yaprak sayısı (adet/bitki), gövde çapı (mm) ve salkım sayısı (adet /bitki) ölçülmüştür. Bitki boyu metre ve çapı ise kompas kullanılarak ölçülmüştür.

12

Araştırmanın amacı

Bu çalışmada esas olarak  sera topraksız domates yetiştiriciliğinde bitkilerin kimyasal (konvansiyonel) ve biyolojik olarak  beslenmesinin sonuçları karşılaştırılmaktadır.

Konuyla İlgili açıklama yapan Su Politikaları derneği yöneticisi Dr. Ziraat Yüksek Mühendisi Nüvit Soylu ;

“Seralarda topraksız tarım teknikleri kullanılıp   kimyasal gübrenin alternatifi olarak  biyolojik kaynaklı geliştirilmiş  gübreler ile yetiştiricilik yapmak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada bitkinin aynı yetişme koşullarında kullanılan her iki gübrenin  bitki büyümesi ve verimliliği ile meyve kalitesi üzerindeki etkisini araştırıyoruz.Topraksız yetiştiricilikte kullanılan substratların içinde mikroorganizma faaliyeti sınırlı olduğundan, biyolojik kaynaklı  gübrelerdeki mikroorganizmaların  ve besin elementlerinin  kimyasal olanlara nazaran olumlu etkisinin olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

100 - Kopya

“Bu çalışmada seralarda mevsimi dışında üretilen sebzelerin topraktan kaynaklanan sorun ve dezavantajlarını en aza indirmek üzere topraksız yetiştiricilik teknikleri ile biyolojik  tarım kuralları birleştirilmiştir”  şeklinde açıklama yapan Dr. Soylu . Bu kapsamda  “biyolojik ” kaynaklı bitki besleme ile doğal topraksız ortamlar içerisinde üretim verimliliğini arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

13

SPD nin bu araştırması, topraksız yetiştiricilikte yeni biyolojik besleme  ile  klasik sentetik-inorganik beslemenin  domates bitkisi üzerinden  karşılaştırılmasının sonuçları açısından önem taşımaktadır.

18 HAZİRAN 3

HPA News

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.