Su ve Enerji

Melen Barajı geciktikçe İstanbul suyunun enerji maliyeti artıyor !

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Melen Barajı’nın işletmeye alınması geciktikçe ödenmek zorunda kalınan enerji bedelinin, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) bütçesine ek yük olacağını söyledi.

cumhuriyet.com.tr

08 Aralık 2022 Perşembe, 15:48

CHP'li Özbek'ten 'Melen Barajı' tepkisi: 'İşletmeye alınması geciktikçe...'

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Melen Barajı projesine Sakarya’daki Melen Çayı’ndan İstanbul’a su getirmek için 2012’de başlandığını, baraj inşaatının, verilen son açılış tarihinin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hala tamamlanıp işletmeye açılamadığını kaydetti.

Baraj 2018’de işletmeye girseydi barajda toplanacak suyun seviyesi nedeniyle pompalanacak su yüksekliğinin yarı yarıya azalacağını aktaran Zeybek, “Bu da enerji maliyetinin yarı yarıya azalmasını sağlayacaktı” dedi.

Zeybek, baraj yerindeki pompaların tümünün tam kapasiteyle çalışması durumunda günlük enerji tüketiminin 1 milyon kilovata kadar çıktığını belirterek “Baraj konusundaki çözüm geciktikçe bu enerji maliyeti yükü artmaya devam edecektir. Elektrik enerjisi fiyatlarındaki artışlar da ilave olarak bu yükü arttıracaktır. Melen Barajı’nın işletmeye alınması geciktikçe ödenmek zorunda kalınan enerji bedeli İSKİ’nin bütçesine ilave bir yük olarak binmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/chpli-ozbekten-melen-baraji-tepkisi-isletmeye-alinmasi-geciktikce-2010124

Kategoriler:Su ve Enerji, Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.