Zebra Midye

İstilacı tür Zebra Midye’nin Genetik Yapısı kırılarak çözüm aranıyor

1 Ağustos 2020 

Dünyanın birçok ülkesine yayılan ve sadece ABD’de yılda 5 milyar $ lık ekonomik kayıp yaratan istilacı tür Zebra Midye’lere karşı çözüm arayışları sürüyor.

Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, saldırgan bir istilacı  tür olan Zebra Midyelere karşı mücadelede önemli bir kodu kırarak büyük bir aşama kaydettiler.  Genomics Center’da  üç yıldır süren bu projede  zebra midye genomunu haritaladıklarını belirten Daryl Gohl bu dönemde güçlü DNA sıralama makinaları kullandık dedi

“Bu keşifleri çok daha hızlı ve diğer türlerde de  yapabiliriz diyen Gohl,  Zebra Midyedeki 16 kromozomun her birinin haritası milyonlarca karakter uzunluğunda, bu yüzden hesaplamalar kampüsteki Minnesota Süper Hesaplama Enstitüsü’nün yardımını gerektirdi açıklamasını yaptı.”Bu genomu elimize aldığımızda, yapabileceğimiz, zebra midye ve genlerin  dizilişini ve ne yaptıklarını bulmaktır. Bunun için diğer şeyler arasındaki benzerlikleri aramak için dizilenmiş diğer organizmalarla karşılaştırmaktır.”

Zebra midyelerin bağlanma liflerini yapmak için gereken tüm molekülleri belirledik diyen Gohl,araştırma sonuçlarını açık kaynak olarak diğer araştırmacıların kullanımın açtıklarını belirtti.

Nihai olarak  amaçlarının ekosisteme dahil edilebilecek zebra midye mutasyonları oluşturmak ve  bu midyelerin nesiller boyunca canlılıklarını sınırlamak olarak açıklayan Gohl  ancak bu  bilgileri kısa vadede kullanmanın daha pratik yollarının da olduğundan söz etti. Gohl açıklamalarına şöyle devam etti ;

“Henüz zebra midye mutasyonları oluşturamıyoruz, ancak bu genetik bilgileri kullanarak zayıf noktaları tespit edebilir ve daha sonra bunu geliştirebiliriz. Başka bir deyişle, bir şeyi nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra, onu nasıl kıracağınızı anlamak daha kolay hale gelir.

Uluslararası Çalıştay Düzenlendi

Brezilya’da Golden Mussel türündeki istilacı midyelerin özellikle Hidroelektrik Enerji üretiminde yarattıkları %30 a varan kayıpların önlenebilmesi için bir araştırma çalışması başlatıldı. Hubz tarafından başlatılan ve sektör tarafından desteklenen bu çalışma istilacı midye türlerinin genetik yapısı üzerinden sorunun çözümüne yönelik olarak sürüyor. Bu çalışma kapsamında 31 Temmuz 2020 tarihinde çeşitli ülkelerden uzmanların yer aldığı  sanal ortamda bir Uluslararası Çalıştay düzenlendi.Yayılmacı tür midyelerin Brezilya’da ve Dünyadaki etkilerinin ele alındığı çalıştaya Brezilya’dan ABD’den ve Türkiye’den uzmanlar katıldı.

Yaklaşık iki saat süren çalıştayda  ABD Minesota Aquatic Invasive Species Research Center ‘dan Meg Duhr ,Bio Bureau’dan Mauro Rebelo ,İstilacı tip midye’lerin genetik yapısı çözülerek soruna çözüm bulunması ile ilgili çalışmalar konusunda bilgi verdiler.

Çalıştay’a Türkiye’ den katılan  HPA Başkanı DSİ eski yöneticisi Dursun Yıldız da bu konuda Türkiye’de ki durumu özetleyerek  yapılan çalışmalardan söz etti. HPA nın  bu konuyla ilgili havza ve alt havzalarda  risk analizi çalışmaları  yapılması ve koruyucu önlemler alınması konusundaki çabalarından da söz eden Yıldız alınacak önlemler konusunda tek bir çözüm olmadığını çözümlerin sorun yaşanan bölgelere göre değişebileceğini belirtti.

Önlemlerin midyenin yayılmasından sonra çok zor ve masraflı olduğunu belirten Yıldız bu konuda farkındalık yaratmak ve koruyucu tedbir çalışmalarının çok önemli olduğunu vurguladı. Bu nedenle mevcut tedbirlerin koruyucu çalışmaları da içeren bütüncül bir anlayışla  ele alınması gerektiğini belirten Yıldız Midye genetiğinin çözülmesi ve mutasyon oluşturulması  üzerinde yapılan araştırmalar sürerken tüm dünyada bu konuda toplum ve hükümetler düzeyinde farkındalık yaratma çalışmalarının artması gerektiği üzerinde durdu.     

HPA News.

Kaynak: John Croman “U researchers map zebra mussel genome” https://www.kare11.com/article/news/u-researchers-map-zebra-mussel-genome/89-5c191a48-d671-49fd-b147-8fdc6ae0b581 11 July 2019

Kategoriler:Zebra Midye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.