Enerji

SPD ‘nin araştırması : 2018’de  Rüzgar Santrallerinin verimi  HES’lerin Çok Önünde 

Su Politikaları Derneği tarafından yapılan HES’lerin Üretim Verimliliklerinin ve Kapasite Faktörlerinin belirlenmesi çalışmasında yeni sonuçlar elde ediliyor.

Su Politikaları Derneği HES’lerin kapasite faktörlerinin incelenmesi çalışmasını bir rapor olarak yayınlamıştı. Bu çalışma sürmekte olup bu kapsamda YEKDEM maliyetlerinde bu yıl Mart ayından itibaren oluşan hızlı artışın nedenleri de araştırılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan SPD Başkanı Dursun Yıldız

Enerji konusu, su ile doğrudan bağlantılı olması nedeniyle zaman zaman  bizim yuvarlak masa analiz toplantılarımızın konuları arasında yer alıyor. Geçenlerde  enerji konusu gündeme geldiğinde bu yılın şubat ayından bu yana hızla artan  YEKDEM maliyetleri  üzerine konuştuk.

YEKDEM maliyetlerini etkileyen parametreler belli. Bunlardan en önce akla geleni döviz kurlarındaki artış. Yuvarlak Masa Analiz toplantısı sonrasında bu artışı araştırdık ve aşağıdaki grafikteki  durum ortaya çıktı.

Bu grafikte YEKDEM maliyetindeki artışla döviz kuru artışı arasında lineer bir ilişki görünüyor ama artış oranları çok farklı . ABD doları olarak kur %15 artmış ama YEKDEM  maliyeti %250 artmış.

Burada YEKDEM maliyetinde  ikinci değişken olan enerji üretim miktarını araştırma zorunluluğu  ortaya çıktı.Bunu araştırırken 2019 yılının YEKDEM kesin listesini inceledik

Bu listede yer alan  çeşitli Enerji Santrallerinin bir önceki yıldaki üretimlerini sınıflandırdık ve şu tablo ortaya çıktı ;

Bu tabloda birim kurulu güç başına yapılan  üretimde 2018 yılı için Rüzgar Santrallerinin HES’lerin çok önünde olduğu ortaya çıktı.

Bu durum HES’lerimizin yıllık çalışma sürelerindeki düşüklüğü ortaya koyduğu gibi   özellikle kurak dönemlerde havza ölçeğinde yapılması gereken işletme optimizasyonu çalışmalarının önemini de gösteriyor “ dedi.

HPA News

Kategoriler:Enerji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.