İklim Değişimi

Dünya kayıtlardaki en sıcak Haziran’ı yaşadı

Avrupa’daki sıcaklık normalin 2°C üstüne çıktı

3 Temmuz 2019

Avrupa Komisyonu’na bağlı Coppernicus programı geçtiğimiz ayın Avrupa ve dünya için şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu bildirdi.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz Haziran ayı Avrupa ülkelerindeki sıcaklıklar, ortalama değerin 2°C üstünde, şimdiye kadar aynı dönem için kaydedilen 1999 yılı Haziran ayının 1°C üstünde gerçekleşti.

Bununla birlikte bu dönemdeki sıcaklık 1850-1900 yılları arasında aynı dönemde gerçekleşen ortalama sıcaklığın ise 3°C üstüne çıktı.

24-29 Haziran 2019 tarihleri arasındaki ısı dalgası döneminde ise fark çok daha fazla açıldı.

Bu günlerde Fransa, Almanya, Kuzey İspanya, Kuzey İtalya, İsviçre, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki ortalama sıcaklıklar aynı günler için 1981 ile 2010 arasında yapılan ölçümlere göre 6 ila 10°C daha yüksekoldu.

Kuruluşun açıklamasında bu duruma ana olarak Sahra Çölü’nden gelen sıcak hava dalgasının etkili olduğu, bu durumu doğrudan iklim değişikliğine atfetmenin zor olduğu ifade edilirken, sera gazı emisyonları nedeni ile ısınan gezegende bu tarz aşırı hava olaylarının da çok daha yaygın hale geldiğinin altı çizildi.

Coppernicus programı verilerine göre geçtiğimiz ay tüm dünya ülkeleri için de şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Haziran ayı oldu ve El Niño etkisi ile Haziran 2016’ta ölçülen değerin 0.1 °C üstüne çıktı.

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.