Hidroelektrik

SPD’nin Hidroenerji Raporu Yayımlandı

Su Politikaları Derneği’nin Hidroenerji Raporu:  Üretim Verimliliklerimiz düşük !

30 06 2019

Su Politikası Derneği  “Hidroenerji Raporu.YEKDEM ‘e Kayıtlı HES’lerin Üretim Verimliliği “ başlıklı bir rapor yayınladı.

90987

Raporla ilgili açıklama yapan Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız EPDK ‘nın verilerine göre halen 500’ü aşan sayıda  nehir ve kanal santralinin işletmede olduğunu  ancak  bunların kurulduğu günden bu yana üretim verimliliğini inceleyen bir çalışmaya rastlamadıklarını belirtti.

Türkiye’de inşa edilen  Nehir ve Kanal Tipi HES projelerinin  2007 yılından bu yana hızla arttığını belirten  Yıldız bu santrallerden  alacağımız geri dönüşleri  değerlendirmeliyiz dedi.

Yıldız Türkiye’nin Hidroenerji kaynakları  planlı , verimli ve çevreye duyarlı şekilde geliştirilmeli. Daha potansiyelimizin % 50 si duruyor .Bu nedenle bu incelemeyi yaptık. Bu çalışmamız   bundan sonraki HES planlamalarımız ve işletme programlarımız için çok önemli faydalar sağlayabilir dedi.

Dursun Yıldız açıklamasında “ yapılan çalışmada Nehir ve Kanal Tipi HES’lerle  Rezervuarlı HES’lerin son 4 yıllık ortalama üretim verimliliklerini incelediklerini ve bunların  düşük çıktığını, , buna yönelik önlemler alınması gerektiğini” belirtti.

Elde ettiğimiz bu sonuçlar ve iklim değişiminin artan etkileri  “Havzalarda HES İşletme ve Enerji Optimizasyonu Planlaması” çalışması yapılmasını zorunlu kılmaktadır diyen Yıldız yapılacak bu planlama hidroenerji üretiminin çevreye duyarlı olarak sürdürülmesine de  imkan tanıyacaktır. Bu önerilerimizi hazırladığımız raporun öneriler bölümünde açık ve anlaşılır şekilde ifade ettik” dedi.

HPA News

Rapora erişmek için lütfen tıklayınız

HİDROENERJİ RAPORU.HES’lerin Üretim Verimliliği -Su Politikaları Derneği3333

 

 

Kategoriler:Hidroelektrik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.