Enerji Güvenliğ

Piri Reis Üniversitesi’nde OrtaDoğu-Akdeniz ‘de Yeni Enerji ve Su Denklemleri Konuşuldu

1

10 Aralık 2019

Piri Reis Üniversitesinde 9 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Konferansta Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’deki sıcak gelişmeler ele alındı. Konferans Gazeteci Meliha Okur ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız tarafından verildi

7

Piri Reis Üniversitesinden öğrencilerin ve  öğretim üyelerinin izlediği konferansta su ve enerji konusundaki gelişmeler  Dünya, Türkiye,Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Akdeniz için özet olarak sırasıyla ele alındı .

Konuşmacılar, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinin keşfi ile bölgenin artan stratejik önemine dikkat çekerken bu gelişmeler ile Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler arasındaki ilişkiyi de vurguladılar.

4

Konuşmacılar’dan Dursun Yıldız Orta Doğu Akdeniz’in Su ve Enerji  Denklemi değişmektedir,KKTC’ye boruyla su getirme projesi bölgenin hidrojeopolitiğini değiştirmiştir,bu değişimin etkileri gelecek 20 yıl içinde daha net bir şekilde görülecektir. Kıbrıs’ın  akılcı planlı su yönetimi bu yeni hidro-jeopolitiğin en etkili unsuru olacaktır   dedi.

Her iki konuşmacı da Doğu Akdeniz’in Geleceği  Yeni Ortadoğu’nun  Dizaynı ile doğrudan ilişkili duruma geldiğini ve bölgede artan  enerji üretiminin  enerji yolları güvenliğini zorunlu kılacağını belirterek  Kıbrıs’ın  kısa ve orta vadede bölgede jeostratejik  bir anahtar rolü oynayacağını vurguladılar.

1

Doğu Akdeniz’in Enerji Politiğinde Ortadoğu’daki gelişmelerin etki alanının  arttığını belirten konuşmacılar Bölgenin yeni güç dengelerinin

  • Kıbrıs’ın Jeopolitiği,
  • Orta Doğu Akdeniz’in Enerji Hatları ve
  • Ortadoğu’nun Hidropolitiği ekseninde şekilleneceğini belirttiler

5

İklim değişiminin bölgede artacak olan etkisi düşünüldüğünde Kıbrıs’taki  Su Yönetiminin  bu jeopolitiğin en etkili unsuru olacağını belirten konuşmacılar bölgenin güvenlik mimarisinde su da enerji kadar öne çıkacaktır değerlendirmesini yaptı.

2

8

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.