Su Diplomasisi

SPD Başkanı Yıldız “Kıbrıs Sorunu: Çevresel Zorluklar ve Enerji Güvenliği Uluslararası Konferansı” nda konuştu: Orta Doğu Akdeniz’in iklimsel ve siyasi geleceği birbirleriyle bağlantılı

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi ev sahipliğinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “Kıbrıs Sorunu: Çevresel Zorluklar ve Enerji Güvenliği” yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Dünyadan 40 üniversitenin desteği ile yapılan uluslararası konferans, bilim insanları, siyasetçiler, bürokratlar, emekli generaller/amiraller ve enerji uzmanlarından oluşan 200’e yakın katılımcıyı bir araya getirdi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen konferansta, üç gün boyunca Doğu Akdeniz’deki enerji güvenliği sorunlarına ve enerji güvenliğinin politik ekonomisi ile ulusal/uluslararası güvenlik arasındaki karşılıklı ilişkiye ve bu dengede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rolüne ilişkin önemli konular ele alındı.

Türkiye ve KKTC başta olmak üzere aralarında ABD, Çin, Rusya, İsrail, Kanada, İngiltere, Fransa, Azerbaycan, Lübnan, Libya, Güney Afrika, Pakistan, Cezayir, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan ve Endonezya gibi pek çok ülkeden temsilcinin yer aldığı uluslararası konferansın açılış konuşmalarını KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Tarım ve Orman Eski Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, KKTC Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu Başkanı Kadri Bürüncük, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkan Tunç Adanır, Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Kıbrıs Türk Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Görkem Çelik, Enerji Politikaları Uzmanı Necdet Pamir ve Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş yaptı. Konferansın kapanış konuşmalarını ise KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu gerçekleştirdi. Kapanışta ayrıca, Konferans Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş konferansın sonuç bildirgesini katılımcılarla paylaştı.

Bilim insanları, siyasetçiler, bürokratlar, emekli generaller, amiraller ve enerji uzmanlarından oluşan pek çok kişinin katıldığı konferansta Doğu Akdeniz ve KKTC odağında güncel enerji ve çevre sorunlarına geniş bir perspektifte bakılarak önemli bir vizyon çalışmasına imza atıldı.

Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş: “KKTC’nin kara, deniz ve hava egemenliğinin tanınması, Doğu Akdeniz’de Türk hukuki ve siyasi haklarının savunulması için elzemdir ve Yunanistan ile Güney Kıbrıs’ın atacağı yayılmacı adımı engellemenin tek yoludur.”
Konferans Başkanı ve Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş ise üç gün süren konferansta yapılan sunum ve tartışmalardan çıkarılan sonuç ve tavsiyeleri aktardı. Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen konferansa 80 konuşmacı ve 100’ün üzerinde araştırmacı ve uzmanın katıldığını söyleyen Prof. Dr. Gökçekuş, “Dünya çapında 40’ın üzerinde üniversite ve kurumun desteğiyle düzenlediğimiz konferansta, Doğu Akdeniz’deki enerji güvenliği sorunları, enerji güvenliğinin ekonomi politiği ile ulusal güvenlik arasındaki karşılıklı ilişki ve Türkiye ve KKTC’nin rolüne ilişkin önemli konuları masaya yatırdık” ifadesini kullandı.

Su ve enerji konularının da birlikte ele alınması gerektiğine de vurgu yapan Prof. Dr. Gökçekuş, “Bu kaynaklar temel olarak iç içedir. Enerji, suyu güvence altına almak, iletmek, arıtmak ve dağıtmak için kullanılırken; su, enerjiyi geliştirmek, işlemek ve iletmek için kullanılır. Dolayısıyla bu iki konunun birlikte ele alınması elzemdir” değerlendirmesini yaptı.

Diğer çok önemli katılımcıların yanısıra Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız da Konferansta bir sunum yaptı

Dursun Yıldız: “Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki iklim değişikliğinin etkileri belirli bir noktada birleşiyor ve siyasi gerilimler, sosyal eşitsizlikler ve kaynaklara sınırlı erişim gibi zorluklar ortaya çıkıyor.”
Konferansta, “Doğu Akdeniz’de artan su güvenliği sorunları” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Su Politikaları Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanı Dursun Yıldız, “Doğu Akdeniz; hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi, iklim değişikliği ve su güvenliği, değişen bölgesel jeopolitik dinamikler gibi bazı temek zoruluklarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

Doğu Akdeniz’de iklim, jeopolitik, hidropolitik, enerji politikası ve güvenlik mimarisi gibi alanlarda dengelerin gün geçtikçe değişiklik gösterdiğini söyleyen Dursun Yıldız, “Doğu Akdeniz, dünyanın diğer yerleşim yerlerinden daha hızlı ısınan ve iklim olarak daha sıcak bölgesidir. Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki iklim değişikliğinin etkileri belirli bir noktada birleşiyor ve siyasi gerilimler, sosyal eşitsizlikler ve kaynaklara sınırlı erişim gibi zorluklar ortaya çıkıyor” dedi.

Doğu Akdeniz tarihinde su sorununun her zaman değişmez bir problem olduğunu söyleyen Dursun Yıldız, “Bu bölgede sıcaklık artışının dünya ortalamasından yüzde 20 daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Artan tüketimle birlikte iklim değişikliğinin etkileri altında, su güvenliği ve gıda güvenliği sorunları da yüksek miktarda karşımıza çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.