Kuraklık

Uruguay’daki su krizine çözüm önerisi:  yeraltı suyu

 Jeoloji Bilimleri Doktoru  Paula Collazo,  yeraltı suyunun kullanımı ve yönetiminin Uruguay’daki, özellikle Montevideo ve metropol bölgesindeki su krizine yönelik çözümün bir parçası olabileceğini söyledi.

19 Mayıs 2023

Jeoloji Bilimleri Doktoru  Paula Collazo, bir televizyon programında Urugauyın başkenti Montevideo’da yaşanan su krizini ele aldı ve akiferleri, önemli hacimlerde su depolayabilen ve kurak dönemlerde önemli işlevler üstlenen  jeolojik bir oluşum olarak tanımladı. Uruguay topraklarının yüzde 65 ila 70’inde “çok verimli olmayan  kırıklı  akiferlerin mevcut  olduğunu söyleyen Dr. Collazo Montevideo bölgesinin bir kısmını besleyen güneydeki Raigon akiferinin ise aşırı kullanıldığını açıkladı.

Bazı bölgelerde hidrojeolojik araştırmaların önemini  vurgulayan Dr Collazo  yeraltısuyu kullanıcılarını  arsenik  miktarı olçümü   konusunda uyardı.

Dr Collazo  Montevideo ve metropol bölgesine yeraltısından temin edilecek suyun  devlete ait Obras Sanitarias del Estado (OSE) tarafından dağıtılan su kalitesinden daha iyi kalitede olacağını savundu.

Uruguayın başkenti Montevideo’da devam eden kuraklık nedeniyle nehirlerde azalan su miktarı  musluktan akan  sudaki klorür ve sodyum seviyelerini yükseltti.Halk Sağlığı Bakanı Karina Rando, hamile kadınları, bebekleri ve çeşitli rahatsızlıkları olan insanları şişelenmiş su içmeye çağırdı.

Kaynak:  Ana Luisa Brown https://www.plenglish.com/news/2023/05/19/groundwater-is-the-solution-to-the-water-crisis-in-uruguay/

Kategoriler:Kuraklık, su güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.