Gıda Güvenliği

Boğaziçi’nde İklim Su Tarım Zirvesi

Sürdürülebilir Gelecek için İklim- Su -Tarım Boğaziçi’nde tartışıldı.

1 Mayıs 2023

Sürdürülebilir Gelecek için İklim-Su-Tarım Zirvesi Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de 28 Nisan’da düzenlendi.-

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama Merkezi ile Argo TV iş birliğiyle gerçekleşen zirveye, sürdürülebilir tarım, su ve iklim krizi konularında faaliyet gösteren çeşitli sektörlerden temsilci ve uzmanlar katıldı.Su Politikaları Derneği başkanı Dursun Yıldız da zirvenin birinci oturumunda Su Politikaları ve sorunlar ve çözüm önerilerini anlattı.  Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 2000 yılı mezunu Nil Karaibrahimgil de kurucusu olduğu Yuvam Dünya Derneği’nin çalışmalardan bahsederken, katılımcılar için şarkı da söyledi.

“TÜRKİYE’DE NÜFUS ARTIŞIYLA BERABER SU KRİZİ DAHA YOĞUN HİSSEDİLECEK”
    
“İklim Hızla Değişirken Azalan Suyumuz“, “Gelecek İçin Sürdürülebilirlik” ve “Sürdürülebilir Gıda İçin Üretim” başlıklarında üç farklı panel düzenlenen zirvede konuşan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama Merkezi Direktörü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda artan nüfus ve iklim krizinin etkisiyle su fakiri ülkeler arasında yer alacağını vurguladı. 

Boğaziçili iklim bilimci Prof. Dr. Kurnaz, “Türkiye’nin gelecekteki su problemi yaşamasının en önemli nedeni, nüfusun artışı olacak. 2050’de 100 milyon nüfusa ulaşmamız bekleniyor. Bu durumda su krizinin etkilerini çok yoğun hissedeceğiz. İklim kriziyle birlikte özellikle Hindistan gibi ülkelerden bizim coğrafyamıza doğru göç dalgaları olabilir. Bu durumda hem bu su krizini yönetmek hem de daha fazla tarımdan ürün almamız gerekecek. Ancak bu coğrafyada 10 bin yıldır tarım yapılıyor ve toprak yorgun. Ondan aldığımız geri vermemiz ve ona da sürdürülebilirlik çerçevesinde daha iyi bakmamız gerekiyor. Bu konuda çok geç olmadan bir şeyler yapmalı, en azından önlemlerimizi almalıyız” diye konuştu.

SPD BAŞKANI DURSUN YILDIZ : SUYU İYİ YÖNETEMEZSEK YAŞAM TEKLER

Etkinliğin birinci oturumunda konuşan Su Politikaları Derneği Başkanı ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız konuşmasında  AGRO Tv’nin bu alana koyduğu katkıların çok büyük bir öneme sahip olduğunu ve devam etmesi gerektiğini belirtti. Zirvede konuşan Agro TV Türkiye & Azerbaycan CEO’su Doğan Başaran’ın ticari kaygılardan uzak çok önemli bir vizyon ortaya koyduğunu belirten Yıldız bu anlayışın ilgili tüm kuruluşlar tarafından desteklenmesi gerekiyor dedi. Dünyadaki ve Türkiye’deki su politikaları konusunda açıklamalar yapan Dursun Yıldız su politikaları konusunda dünyadaki iyi uygulamalardan örnekler verdi. Su’yun bir sektör değil  sürdürülebilir yaşam için gerekli tüm sektörler arasında bir bağlayıcı -konnektör olduğunu söyleyen Dursun Yıldız BM ‘nin 17 sürdürülebilir kalkınma hedefindeki suyun rolüne de değindi.Bu hedeflerin 7’sinin gerçekleşmesinin doğrudan suyun iyi yönetimine bağlı olduğunu belirten Yıldız ülkemizdeki su politikalarına da değindi.

Suyun nehir  havzası  ölçeğinde entegre bir anlayışla yönetilmesi gerektiğine  vurgu yapan Dursun Yıldız bunun için birçok plan hazırlandı  ama bunları havza ölçeğinde uygulayacak güçlü ve etkin bir kurumsal yapımız hala oluşturulamadı. Su Yasası taslağı uzun zamandır tartışılıyor ancak hala TBMM’den geçmedi. Su yönetimi politikalarının  iklim değişikliği,enerji,gıda,çevre politikaları ile birlikte ele alınması gerektiğini belirten Yıldız bu nedenle konuyu çoklu disiplinli bir bakış açısı ile ele almamız gerekiyor dedi. Bu alanda kapasite geliştirme ,eğitim ve dijital dönüşüme önem verilmeli diyen Yıldız iklim değişikliğinin bu alanda oluşturduğu belirsizlikleri çözmek ve riski yönetmek için disiplinlerarası bir düşünce kültürü oluşturmamız gerekiyor dedi.Dursun Yıldız konuşmasının sonunda suyu iyi yönetmek zorundayız  yoksa yaşam tekler  bedeli ağır olur dedi.

“DÜNYA BİZİM YUVAMIZ”

Zirveye katılan Sanatçı Nil Karaibrahimgil de çocuk sahibi olmasının ardından ebeveynler olarak gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacaklarını daha da çok düşünmeye başladığını söyledi. Herkesin gerçek yuvasının dünya gezegeni olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:Dünyamız bir krizin ortasında ve gençlerin yapabileceği çok şey var. Seçimlerinizle suyun yolunu değiştirmeniz mümkün.”

Zirvede konuşan Agro TV Türkiye & Azerbaycan CEO’su Doğan Başaran ise kanal olarak dünyada iklim krizi, sürdürülebilir tarım ve gittikçe azalan su kaynaklarına yönelik birçok program ile belgesel hazırladıklarını belirtti. Argo TV’nin bu konularda yayın yaptığı birçok ülkede sürekli dikkat çektiğini vurgulayan Başaran, gelecek yıllarda bu misyonlarının süreceğini de sözlerine ekledi.

Zirvenin ikinci oturumunda Türkiye İş Bankası Tarım Bankacılığı Pzaralama Bölüm Müdürü Kerem Akıner,Türk Traktör Ticari İş Lideri Ahmet Canbeyli ,Kuzey Tohumculuk YK Başkanı ve AGRO TV Y.K üyesi  Ayhan Ündücü ve ekonomi gazetesi Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım  uzmanlık alanlarında çok detaylı ve aydınlatıcı konuşmalar yaptılar. Ali Ekber Yıldırım konuşmasında tarımın yapısal sorunlarına değindi ve suyu iyi yönetemediğimizden söz ederek bunun iklim değişikliği ile önemli sorunlar yaratacağına vurgu yaptı.

Zirvenin üçüncü oturumu Bloomberg HT Tarım editörü İrfan Donat tarafından Modere edildi. .Sürdürülebilir gıda için üretim: Tarım başlıklı oturumda Gökçe Bilyay,Ateş Mehmet İrez ,Mukadder Mazi ve Enis Hekimoğlu  çok  faydalı tespit ve analizler yaptılar.

Zirvede genç iklim ve çevre aktivistleri de her oturumda birer konuşma yaparak; sürdürülebilir gelecek için sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve bu konudaki  çalışmalarını büyük bir şevk ve inançla sürdüreceklerini belirttiler.

HPA News.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.