Su Diplomasisi

Türkiye Irak’a bırakılan su miktarını arttıracak !

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Su Çatışma Değil İşbirliği alanı, Irak’ın sıkıntısının giderilmesi için Dicle Nehri’nden bırakılan su miktarını bir ay süreyle imkanlar ölçüsünde artırma kararı aldık” dedi.

21 Mart 2023

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin Türkiye’ye yaptığı resmi ziyarette su konusu da konuşuldu.

Yapılan görüşmelerin  ardından Erdoğan ve Şiya es-Sudani ortak basın toplantısı düzenledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında su konusunda aşağıdaki açıklamayı yaptı;

Sınıraşan su meselelerin üstesinden işbirliği ile gelebiliriz’

Erdoğan, su meselesini, çatışma değil müşterek çıkarlara hizmet edecek bir işbirliği alanı olarak değerlendirdiklerini, Irak’ın karşı karşıya bulunduğu acil su sıkıntısının farkında olduklarını söyledi.

Türkiye’de de yağışların son 62 yılın en düşük seviyesinde seyrettiğine dikkati çeken Erdoğan, “İklim değişikliğinin derinleştirdiği bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Irak’ın sıkıntısının giderilmesi için Dicle Nehri’nden bırakılan su miktarını bir ay süreyle imkanlar ölçüsünde artırma kararı aldık. Sınır aşan sularla ilgili meselelerin üstesinden ancak akılcı ve bilimsel işbirliği ile gelebiliriz” diye konuştu.

Türkiye daha önceki yıllarda da bırakılan suyu arttırmıştı

Irak’ta yaşanan kuraklık nedeniyle 2018,2021 ve 2022 yıllarında da Bağdat yönetimi, Fırat ve Dicle nehirlerinden Irak’a ulaşan su miktarının artırılması için Ankara’dan talepte bulunmuştu. Türkiye barajlardaki su miktarlarını da dikkate alarak bu talebi karşılayacağını açıklamıştı.

Türkiye  bugüne kadar Irak’ın ilave su bırakılması  taleplerini barajlardaki su miktarını da dikkate alarak karşılamıştı.

Kaynak: https://haber.sol.org.tr/haber/erdogan-irak-icin-dicle-nehrinden-birakilan-su-miktarini-artirma-karari-aldik-369424

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.