Kuraklık

Su Politikaları Derneği ; Kuraklık  kaynak sularını kurutuyor. Kaynak sularından çekim azaldı!

21 Mart 2022

Su Politikaları Derneği tarafından yapılan  bir çalışma ülkemizde son üç yıldır yaşanan bölgesel kurak dönemlerin su kaynakları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koydu.

2021 yılında  SPD tarafından hazırlanan “İçme ve Kullanma Sularımız Hangi Kaynaklardan Geliyor” raporunda Türkiye genelinde içme ve kullanma sularının çekildiği, Baraj, Kaynak, Göl-Gölet ve Kuyu  gibi kaynaklar Türkiye haritası üzerinde gösterilmişti.

SPD tarafından  TUİK verilerine dayanılarak  2020 yılı için yapılan çalışmada içme ve kullanma suyunun %41’inin Barajlardan %4’ünün göl ve göletlerden ,%10’unun da Akarsulardan çekildiği görülmüştür. Aynı yıl suyun %29’u kuyulardan,%16’sı ise kaynaklardan çekilmiştir.

Bu durumda toplam olarak 2020 yılında  içme ve kullanma suyu olarak çekilen 6,492 milyar m3 suyun %45’i yeraltından %55’i ise yüzey sularından çekilmiş olmaktadır.

Kaynak Suyu çekimi azalıyor

TUİK tarafından yayınlanan 2014 ,2016 ,2018 ve 2020 yılları verilerine göre içme ve kullanma suyu şebekesi için çekilen su miktarları arasında kaynak suyunun 2020 yılına kadar artış eğiliminde olduğu ancak 2020 yılında  azaldığı göze çarpmaktadır.

İçme ve kullanma suyunu çeşitli oranlarda kaynak suyu çekerek karşılayan illerin haritası yukarıda verilmiştir. Bu haritanın  yanısıra 2020 yılında çeşitli dönemler için  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Meteorolojik kuraklık haritaları da aşağıda görülmektedir.

Her iki harita da birlikte incelendiğinde ;yukarıda sözü edilen  kaynak suyu kullanan illerde 2020 yılında dönemsel olarak meteorolojik  kuraklığın yaşandığı görülmektedir.

Kaynak Suyu çekimindeki azalma nedeni?

TUİK verilerine göre kaynak suyu çekiminde 2020 yılında görülen azalmanın nedeni olarak bazı kaynaklarda kuruma veya  kirlenme ihtimali öne çıkmaktadır.

İki yıl önce  aynı kaynaklardan daha fazla yapılan su çekiminin,  2020 yılında  debi azalması, kuruma veya aşırı kirlenme gibi zorunlu bir nedenle azalmış olduğu değerlendirilmektedir. Bunun dışında  bazı su yönetimi kurumlarının kaynak suyu çekiminden isteyerek vazgeçmesinin çok doğal bir durum olmadığı ve bunun  meteorolojik kuraklığın bir sonucu olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bu durumun  bölgesel ve yerel olarak daha fazla veri ile analiz edilmesi,yaşanan  kuraklığın içme ve kullanma suyu üzerindeki doğrudan etkisini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.