Kuraklık

Aydın’da kuraklık nedeniyle kısıtlı sulama programı uygulanacak

Aydın Valiliği’nce alınan kuraklık tedbirleri kapsamında 2023 sulama sezonunda arazilere tav suyu dahil iki kez su verileceği açıklandı.

Kazım YörükceTüm Haberleri

Aydın’da kuraklığa karşı alınan önlemler açıklandı

Adıgüzel, Kemer, Çine Adnan Menderes, Karpuzlu Yaylakavak ve Topçam Barajları’ndan sulanan Nazilli, Bozdoğan, Akçay, Aydın, Koçarlı, Çine, Karpuzlu ve Söke sulamaları ile gölet sulamalarında 2023 yılı sulama sezonunda uygulanacak olan havza planlaması hakkında Aydın Valiliği’nin aldığı kararlar açıklandı.
Alınan kararlar doğrultusunda, Büyük Menderes Havzası’nda yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerden gelen talepler dikkate alınarak DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2023 yılı sulama sezonunda uygulanmak üzere kısıtlı sulama programı kapsamında her parsele tav sulaması dahil iki kez su verilmesi için çalışmalar başlatıldı. İkinci sulamalar bittikten sonra depolama tesislerine gelen akımların yeterli olması durumunda arazilere üçüncü suyun da verilebileceği belirtildi. Kaçak olarak su alan ve planlama dışı ekim yapan kişilere Aydın Valiliği ve Sulama Birlikleri tarafından idari ve mali işlem uygulanacağı duyuruldu. Sulama sahası içerisinde kuraklık nedeniyle 2023 sulama sezonunda geçici olarak ruhsata tabi olmayan yer altı kuyularının kullanımı uygun görüldü.

Aydın ve Denizli de 2021-ve 2022 döneminde de tarımsal kuraklık yaşanmıştı. AYDIN İLİ TARIMSAL KURAKLIK İL KRİZ MERKEZİNİN hazırladığı rapora aşağıdaki linkten ulaşılabilir

Kaynak: https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/14124483/aydinda-kurakliga-karsi-alinan-onlemler-aciklandi

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.