Su

Su Politikaları Derneği: Deprem bölgesinde acil kullanma suyu için mobil su depoları ve çeşmeler gerekli

9 Şubat 2023

Su Politikaları Derneği tarafından yapılan açıklamada “Su sorunu büyüyebilir.Deprem bölgesinde etkilenen nüfus  çok büyük, şebekelerden sağlıklı su temini zaman alabilir. Geçici çözümler uygulanmalı “ dendi.

Su Politikaları Derneği tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki hususlara yer verildi;

Deprem çok geniş bir alanda  yaklaşık 13 milyonluk nüfusu etkiledi. Bu nüfusun bir bölümü deprem bölgesi dışına gidecek veya transfer edilecek. Ancak en azından yapılarının hasar tesbitine veya yakınlarının bulunmasına kadar  bölgede kalacak bir nüfus olacak .Bu nedenle bu nüfusun acil taleplerini karşılamak için  merkezi bölgelere geçici su deposu ve çeşmeler konulmalı .Mobil tuvalet kurulan yerlere ve geçici barınma bölgelerine acil su temini hatları çekilmeli.

Bazı Barajlar boşaltılacak, Su ve atıksu şebekeleri hasarlı

Deprem bölgesindeki çok sayıda barajdan Malatya yakınındaki iki adedi ,Sultansuyu ve Sürgü barajları gövdelerinde meydana gelen sorunlar nedeniyle kontrollü bir şekilde boşaltılacak. Bunların dışında şimdilik boşaltma kararı yok.  

İçme ve kullanma suyu dağıtılan şehir şebekelerinin büyük bölümü hasar görmüş durumda. Birçok kentin su alma yapıları ve enerji nakil hatları da arızalı durumda. Bu nedenle kentlerde birçok bölgeye su temini yapılamıyor. Suyun aktığı bölgelerde ise suyun kalitesinin çok düşük olduğu ifade ediliyor.  Konutların çoğuna girilemiyor. Bu nedenle bu hatlara su verilmesinin de bir anlamı yok.  Bazı kentlerin büyük bölümüne elektrik verilemiyor. Bu da suyun arıtılmasını ve şebekeye basılmasını engelliyor.

Acil çözümler uygulanmalı

Mobil tuvaletler bir an önce temin edilmeli. Bu tuvaletlerin  kurulacağı  yerlere,   çadır kurulan alanlara ve oluşturulan geçici barınma bölgelerine acil su temini hatları çekilmelidir. Acil su temini ve hijyen önlemi olarak  merkezi bölgelere geçici su depoları ve çeşmeler konulmalıdır. Suyun kalitesi kontrol edilerek arazözlerle bu depolara sürekli  su ikmali yapılmalıdır.

Bölgede içme suyu bir dönem ambalajlı sulardan sağlanacak gibi görünüyor. Ancak kullanma suyu ve tuvalet ihtiyacı daha önemli ve acil bir ihtiyaç olarak görünüyor. Bu konuda geç kalınması süre ilerledikçe toplum sağlığını tehlikeye atabilecek sonuçlar doğurabilir. Deprem bölgesi dışındaki büyükşehir belediyelerinin su ve kanalizasyon idarelerinin kısa sürede bu ihtiyaca yönelik çalışmalar yapacağına  inanıyoruz.

Saygılarımızla

Kategoriler:Su

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.