deprem ve barajlar

Malatya’daki Sürgü Barajında incelemeler sürüyor

8 Şubat 2023

Doğu Anadolu Fayının batıya doğru uzanan kolu olan Sürgü fayı yakınlarındaki Sürgü barajı da bölgede  meydana gelen depremlerden etkilendi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) açıklamasına göre merkez üssü Kahramanmaraş-Pazarcık’ta 6 Şubat 2023  saat 04:17’de 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi 04.26’da Gaziantep-Nurdağı’nda 6,4, saat 04.36’da ise Gaziantep-İslahiye’de 6,5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana illerinde yoğun şekilde hissedildi. Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi. Bunların ikisi de birbirinden bağımsız depremler” açıklamasında bulundu.

Bu depremlerden sonra Malatya Valiliği tedbir olarak Sultansuyu Barajı’nın boşaltılacağını açıklamıştı.Daha sonra  Malatya Doğanşehir ilçesinin yakınlarındaki Sürgü Barajının gövdesi daha önceki depremlerde oluşan hasarlar nedeniyle detaylı bir şekilde incelendi.Bu barajın da boşaltılıp boşaltılmayacağına yapılan incelemelerin sonucuna göre karar verilecek.

Sürgü Barajı 5 Mayıs 1986 tarihinde meydana gelen 6,1 Mw büyüklüğündeki  depremde de hasar görmüş ve tedbir olarak boşaltılmıştı.

Sürgü Barajı, Malatya ilinde, Sürgü Çayı üzerinde, sulama amacı ile 1965 – 1969 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.220.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 55,00 m, normal su kotunda göl hacmi 70,93 hm³, normal su kotunda göl alanı 5,10 km²’dir. 10.098 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Kategoriler:deprem ve barajlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.