Su Yönetimi

Ulusal Su Verimliliği Seferberliği tanıtım toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilen “Ulusal Su Verimliliği Seferberliği” tanıtım toplantısında Bakan Kirişçi ve Bakan Varank önemli değerlendirmelerde bulundu.

Su Verimliliği Seferberliği tanıtımına, kuraklık damgasını vurdu!

GİRİŞ 31.01.2023 19:32GÜNCELLEME 31.01.2023 19:32

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde hayata geçirilen “Ulusal Su Verimliliği Seferberliği” tanıtım toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Toplantıya Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“GELECEK 100 YILDA SU KAYNAKLARIMIZDA YÜZDE 25 AZALMA BEKLİYORUZ”

Konuşmasında Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını hatırlatan Kirişci, gelecek 100 yıl için yapılan iklim değişikliği tahminlerine göre, Türkiye su kaynaklarının yüzde 25 oranında azalmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye’de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının yıllık bin 323 metreküp olmasının, Türkiye’nin su stresi çeken bir ülke olduğunu gösterdiğini dile getiren Kirişci, “Su kaynaklarımızın korunması için ne kadar ciddi tedbirler alabilirsek, gelecek nesillere de o kadar yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diye konuştu.

“YARIN DEĞİL, HEMEN ŞİMDİ SU TASARRUFU YAPMAYA BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Ülke genelinde tüm ihtimalleri dikkate alarak ve paydaşları dahil ederek yapılabilecekleri planladıklarını anlatan Kirişci, şunları aktardı:

“Hepimiz, yarın değil, hemen şimdi su tasarrufu yapmaya başlamak zorundayız. Bu konuya ilişkin stratejiler ve eylemler, her bir kurum ve kuruluşumuzun üzerine düşen görevler, ‘Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı’ ile belirlenmiştir. Bu kapsamda, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin, etkin ve verimli su kullanımının sağlanması için hazırlanacak teknik raporlar Meclisimizin de takdirlerine sunulacak. Mevzuatın güçlendirilmesiyle birlikte yapmamız gerekenleri somutlaştıracağız, izleme ve denetleme mekanizmaları kuracağız. Ayrıca, su kaynaklarının korunmasına yönelik yatırımlara yön verecek finansal mekanizmaları da hayata geçireceğiz.”

“KÜMÜLATİF YAĞIŞLAR ORTALAMASINDA  AZALMA OLDU”

Tarımda sulama verimliliği ortalamasını yüzde 65 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Kirişci, “Suyun verimli kullanılmasında, yerel yönetimlerimize büyük görevler düşmektedir. Ne yazık ki kurak bir kış geçiriyoruz. Dönemsel olmasını ümit ettiğimiz bu kuraklık, tüm kurumlar ve yetkililer için bir alarm durumudur. 1 Ekim 2022-30 Ocak 2023 tarihlerini kapsayan dönemde, Türkiye genelinde, kümülatif yağışlar ortalamasında, uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 42,3, 2022 su yılına göre de yüzde 40,1 oranında azalma meydana gelmiştir” dedi. Kirişci, yerel yönetimlerin su konusunda büyük bir sorumluluğa sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Sektörel su verimliliği rehberleri hazırlanıyor

“İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerimiz başta olmak üzere bütün yerel yönetimler, içme suyu temini, atık su yönetimi ve su kayıplarının en aza indirilmesi konusunda büyük bir sorumluluğa sahiptir. Belediyelerimizin sorumluluk alanındaki içme suyu sistemlerinde su kayıpları seviyelerine baktığımızda, ülke ortalamamız yüzde 33 civarındadır. Yani Devlet Su İşlerimizin (DSİ) şehirlere kadar getirdiği içme suyunun üçte biri, yerel yönetimlerin su altyapılarında, su şebekelerinde kayboluyor. Su kaybı oranlarını, kademeli olarak 2033 yılına kadar yüzde 25’e, sonra daha aşağılara çekmek mecburiyetindeyiz. Eğer bugün su kaybı ortalamamız yüzde 25 olsaydı, Ankara’nın 2 yıllık su ihtiyacına eş değer miktarda suyu kaybetmemiş olacaktık.”

Temiz üretim teknolojileri ve verimli teknikleri kullanarak yarı yarıya su kazanımının mümkün olduğunu vurgulayan Kirişci, sektörel su verimliliği rehberleri hazırladıklarını söyledi.

“ATIK SULARIN YÜZDE 44’ÜNÜN YENİDEN KULLANILMASI MÜMKÜN”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, tüm sektörlerde, kullanılmış suların yeniden kullanımına yönelik alternatifleri değerlendirdiklerini ve pilot bölgelerde uygulama projeleri hazırladıklarını belirterek, “Türkiye’deki atık suların yüzde 44’ünün, tarımdan dönen suların ise yüzde 66’sının yeniden kullanılması mümkündür. Yağmur suyu hasadına ve gri su kullanımına imkan veren uygulamaları kullanmamız da önemli verimlilik tedbirleri arasında yer alıyor. Bu konularda gerekli yapıların tesis edilmesi, yeni inşa edilen binalarımızdan başlayarak yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu.

BAKAN VARANK: ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRACAĞIZ


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Su Verimliliği Seferberliği kapsamında, arıtma ve su verimliliği teknolojilerinin AR-GE’sinin, üretiminin ve kullanılmasının yaygınlaştırılması, su verimliliği uygulamalarının belgelendirilmesi ve sanayi başta olmak üzere su verimliliğine yönelik yatırımların teşvik edilmesi konularında çalışmalarımızı hızlandırıp derinleştireceğiz” ifadelerini kullandı

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.