Su

SPD Başkanı Yıldız Sky Arabia TV  ve Al Kahire TV’ye konuştu; “İklim değişikliği konusunda bölgesel işbirliği gerekli”

20 Ocak 2023

Su Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız 16 Ocak ve 18 Ocak 2023 tarihlerinde  Türkiye’deki Kuraklık ve bölgesel etkileri konusunda Sky Arabia TV  ve Al Kahire TV’nin sorularını yanıtladı

Konuşmasında Türkiye’’de başlayan Meteorolojik kuraklığın etkilerini anlatan Yıldız kuraklığın önümüzdeki döneme uzayıp uzamayacağı konusunda da uzmanların yaptığı açıklamalardan da söz etti.

Dursun Yıldız Türkiye’nin büyük bölümünün yarı kurak bir iklim kuşağında yer aldığını belirtti. Türkiye’nin son üç yıldır özellikle sonbahar yağışlarında bölgesel olarak meteorolojik kurak dönemler yaşadığına dikkat çeken Yıldız,bu yıl bu dönemin Ocak ayını da kapsadığını belirterek bunun endişeleri arttırdığını ifade etti.

Dursun Yıldız Ekim ayında başlayan su yılından itibaren son 3 aydır Türkiye’nin normalin %41 oranında daha az yağış aldığını ve hava sıcaklıklarının da normallerin çok üzerinde olduğunu belirterek önümüzdeki dönemin yağışları bizim için çok önemli dedi.

Türkiye’nin Kuraklık Eylem Planları konusundaki hazırlıklarından da söz eden Yıldız İstanbul’un her kurak dönemden hızla etkilenen bir Megakent olduğuna dikkat çekerek İstanbul günlük su talebi 3 milyon m3 olan ve su havzaları çok farklı alanlara yayılmış  bir kent. Bu nedenle özellikle Avrupa yakasında  Baraj depoları hızla boşalıyor dedi.

İklimbilimcilerin ,iklim değişikliği’nin özellikle Akdeniz kuşağında çok etkili olacağı konusunda öngörülerinden  de söz eden Yıldız ,bölge ülkelerinin bu konuda işbirliği içinde olmaları şart ,İklim değişikliği küresel bir sorun ancak etkileri yerel ve bölgesel olarak yaşanıyor  dedi.

HPA News

Kategoriler:Su, İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.