su güvenliği

İSKİ’nin su tahmini : En kötü durumda bile barajlarda seneye %21 su kalır

19 01 2023

İSKİ “Genel Su Durumu ve Kuraklıkla Mücadelede Alınan Tedbirler Toplantısı”, İstanbul Su Kumanda ve Otomasyon Merkezi (İSKOM)’da gerçekleştirildi. İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve İdare yöneticilerinin katıldığı toplantıda İstanbul’da suyun durumu masaya yatırıldı.

2022 yılında gerçekleştirilen su faaliyetlerinin detaylıca incelendiği toplantıda, su yönetiminde izlenen ve izlenecek stratejiler de değerlendirildi. 2023 yılı su bütçesi de toplantıda görüşüldü. 2023 yılı için 1 milyar 200 bin metreküp ham su ihtiyacı

öngörülürken, en az yağışta dahi 1 Ocak 2024 tarihinde barajlarda yüzde 21’lik bir doluluk oranı olacağı tahmin edildi. Toplantıda 2023 yılının kurak geçmesi durumunda alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı: Melen 3 Terfi Merkezi’nin Ocak ayı içerisinde devreye alınarak, Ömerli Barajı ve Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne iletilecek su miktarı arttırılacak.

Ömerli Barajı Sal Pompasının günlük kapasitesi 250 bin metreküp arttırıldı. Bu sayede Cumhuriyet İçme Suyu Arıtma Tesisi kesintisiz biçimde çalıştırılabilecek.

Bu kapasite artışından elde edilen suyun şehre verilebilmesi için gerekli isale hatları hizmete alındı ve terfi merkezinin kapasitesi yükseltildi. Su kayıp ve kaçakları ile mücadele disiplinli bir şekilde sürdürülecek.

Bu kapsamda, 2021 yılında yüzde 20,52 olan bu oranın, 2022 yılında yüzde 19,45’e düşürülmesiyle yılda yaklaşık 10 milyon metreküp su kaybının önüne geçildi. Alınacak önlemlerde bu oran daha da aşağı seviyeye çekilecek.

Kaynak: SU VE ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ • Ocak / 2023

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.