RAPORLAR

Depolamalı Güneş için 72 400 MW’lık Başvuru Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik depolamada yatırım talebinin 230 milyar doları aştığını bildirdi.

EPDK’den yapılan açıklamaya göre, 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikincil mevzuat değişikliklerinin ardından EPDK, depolamalı elektrik üretimi kapsamında başvuruları almaya başladı.

Depolama tesisi kurmayı taahhüt eden yatırımcılar, depolama kapasitesi kadar rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) tarafından herhangi bir yarışma yapılmaksızın EPDK’ye ön lisans başvurusunda bulunabiliyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, tahsis edilecek toplam kapasite yaklaşık 30 bin megavat olmasına karşın 40 günlük sürede 164 bin 200 megavat kurulu gücünde 2 bin 753 başvuru yapıldığını bildirdi.

Yılmaz, “Bu başvurulardan 72 bin 400 megavat kurulu gücündeki 1542 başvuruyu güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi başvuruları oluşturuyor. 91 bin 800 megavat kurulu gücündeki 1211 başvuru ise rüzgar enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretimi tesisi kapsamındaki başvurular. Bu başvuruların toplam yatırım değeri 230 milyar doları aştı. Daha önce de söylediğimiz gibi mevcut kapasite dikkate alındığında bu miktarın 40-45 milyar dolarının sahaya yansımasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in 100. yılında yenilenebilir enerji sektöründe büyük bir yatırım atağı yaşanacağına inandığını belirten Yılmaz, “Daha önce de vurgulamıştım. Batarya depolaması ile yenilenebilir enerji kaynaklarımız artık baz yük santraller gibi çalışacak. Hem daha fazla yerli-yenilenebilir kapasiteyi sisteme dahil edeceğiz hem de emre amade kapasiteyi artırarak arz güvenliğimizi pekiştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– Başvuru süreci

Öte yandan, EPDK, başvurulara ilişkin değerlendirmelerini sürdürüyor. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirmeye alınan başvurular, başvuru sırasına göre kapasite tahsisi yapılabilmesi için TEİAŞ Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

Kapasite tahsisi yapılan başvurular, teknik değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ulaştırılacak.

Başvuruda bulunan yatırımcılardan kapasite alanlara, diğer yükümlülükleri de sağlamaları halinde EPDK tarafından ön lisans verilecek.

Bu kapasite artışı ise lisans sahiplerinin belirlenen sahaların dışına çıkmaması, işletme esnasında şebekeye verilen gücün lisanslarında belirtilen kurulu gücü aşmaması, TEİAŞ veya dağıtım şirketleri tarafından uygun bağlantı görüşü sağlanması şartı ile gerçekleştirilebilecek. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapasite artışları YEKDEM’den de yararlanabilecek.

Enerji depolama tesisleri kapsamında yapılacak elektrik üretim başvurularında rüzgar için asgari kurulu güç 20 MW, güneş için ise 10 MW olacak. Üst limit de 250 MW’ı aşmayacak.

Taahhüt edilen elektrik depolama tesisinin kapasitesi tesisin kurulu gücünü en az 1 saat boyunca sistemde tutabilecek kadar olacak. Örneğin, 100 MW kurulu güce sahip bir enerji depolama tesisinin kapasitesi en az 100 MWh olacak.

Güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinin kurulu gücünün elektrik depolama tesisinin kurulu gücüne oranı en fazla 1 olacak. Yani 100 MW gücünde bir depolama tesisi için en fazla 100 MW kapasitesinde rüzgar ve güneş santrali kurulabilecek.

TEİAŞ 2022 Ekim ayı kurulu güç raporundaki verilere göre lisanssız güneş enerji santrallerinin kurulu gücü 7.709,1 MW ,lisanslı güneş kurulu gücü de 1.411,3 MW oldu.

TEİAŞ 2022 Ekim ayı kurulu güç raporunda güneş enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücü 9120 MW olarak yer almıştır. Bu durumda depolamalı güneş enerjisi için yapılan başvuru toplam kurulu gücümüzün yaklaşık 7 katı olmuştur

Kaynak:https://www.bloomberght.com/epdk-elektrik-depolamada-yatirim-talebi-230-milyar-dolari-asti-2322323

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.