Biyoçeşitlilik

HPA Üyesi Dr.Fulya Aydın Kandemir’in yeni kitabı yayınlandı

10 Ekim 2022

Yenilenebilir enerji, gezegenimize karbon salımlarını azaltma, havayı temizleme ve uygarlığımızı daha sürdürülebilir bir zemine oturtma şansı sunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, genel bir sürdürülebilir kalkınma stratejisinin önemli bir parçasıdır. Enerji arz güvenliğini sağlayarak enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya yardımcı olan yenilenebilir enerji kaynakları, böylece sürdürülebilir bir tedarik ve ayrıca iklim değişikliği ile mücadele şansı sunar. Bunun yanı sıra, yenilenebilir enerji kaynakları, uzun vadede endüstrilerin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olabilir ve bölgesel kalkınma ve istihdam üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Güneş, rüzgâr, biyokütle, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerjiler, ülkeler için daha çeşitli, dengeli ve istikrarlı bir enerji kaynakları havuzu sağlamaktadır.
Bu kitap, biyokütle enerjisi üretimi amacıyla katı, sıvı ve gaz biyoyakıt üretiminde rol alabilecek ve plantasyonlarda yetiştirilebilecek biyoenerji ürün bitkilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Biyokütle enerjisinin anlaşılmasında en temel proses olan fotosentez sürecinin ele alınması ile başlayan bu kitap hem ülkemizde hem de dünya çapında popüler olan enerji bitkilerinin ayrı ayrı anlatılması ile detaylandırılmıştır. Biyokütle enerji bitkilerinin sosyo-politik açıdan değerlendirilmesinin ve bu bitkilere yönelik genetik yaklaşımın da ele alındığı bu kitapta, ayrıca okuyucularımız, biyokütle dönüşüm yöntemleri ile biyokütle enerjisinin hangi tekniklerle elde edildiği ve nasıl kullanıldığına yönelik detaylı bilgilere de ulaşabileceklerdir. Bu konuya ilgi duyan tüm meraklı okurlarımıza, öğrencilere ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişilere ışık tutabilecek bu kitabın her sayfasının yararlı olmasını dilemekteyiz.

Hidropolitik Akademi / Su Politikaları Derneği üyesi olan Dr. Fulya Aydın-Kandemir ve Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nden Prof. Dr. Aynur Gürel ve Arş. Gör. Begüm Güler tarafından hazırlanan ve yenilenebilir enerji-biyokütle konularında Türkçe literatür boşluğunu dolduracak olan Biyokütle ve Enerji Bitkileri kitabı Ege Üniversitesi Yayınevi tarafından temin edilecek şekilde siz okuyucularına sunulmuştur.

Aşağıdaki linkten kitaba ulaşabilirsiniz

https://egeuniversitesiyayinlari.ege.edu.tr/biyokutle-ve-enerji-bitkileri

Kategoriler:Biyoçeşitlilik

1 reply »

  1. ÇOK DEĞİŞİK BİR KONU BENİM İÇİN. BU DEGERLI KITABI OKUYUP BILMEDIGIM BIR KONUYU ÇALIŞMAK ISTERIM. SIZIN GIBI DEGELERIN ARASINDA KENDIME YER BULMAKTAN COK MUTLUYUM
    SAYGILARIMLA

    ILKER OZEL

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.