Su Yönetimi

Eskişehir Gökpınar Barajı Tamamlandı Sakarya Nehri’ne Su Bırakılıyor

Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde yapımı tamamlanan ve geçtiğimiz Eylül ayında derivasyon kondüvisi kapatma kapağı indirilen Gökpınar Barajı’ndaki suyun bir bölümü, debisindeki azalma sebebi ile tahliye kanalından Sakarya Nehri’ne salınmaya başlandı.

HAYAT  23.08.2022, 11:23  23.08.2022, 11:33

Eskişehir Gökpınar Barajı Sakarya Nehri'ne bereketli geldi

Eskişehir’in Günyüzü ilçesinde yapımı tamamlanan ve geçtiğimiz Eylül ayında derivasyon kondüvisi kapatma kapağı indirilen Gökpınar Barajı‘ndaki suyun bir bölümü, debisindeki azalma sebebi ile tahliye kanalından Sakarya Nehri‘ne salınmaya başlandı.

Sulu tarım için bölge çiftçisinin büyük umudu olan Gökpınar Barajı, tarımsal sulamaya destek için kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 100 milyon metreküp depolama hacmine sahip baraj, bölgenin en önemli sulama projelerinden biri olarak biliniyor. Eskişehir‘in Günyüzü ilçesi ile Ankara’nın Polatlı ilçelerine hitap eden barajla 60 bin dekarlık alanın sulamaya açılacağı belirtiliyor.

Temelden 53 metre yüksekliğe sahip Gökpınar Barajı’nda biriken suyun bir bölümü Sakarya Nehri’ne akmaya başladı. Debisindeki azalma sebebi ile tahliye kanalından Sakarya Nehri’ne su salınıyor. Yapılan bu çalışma ile Sakarya Nehri’nde yeniden su akmaya başladı. Çiftçiler Sakarya Nehri’nde suyu görünce adeta bayram havası yaşadı.

Kaynak:https://www.medyamidas.com/hayat/eskisehir-gokpinar-baraji-sakarya-nehrine-bereketli-geldi-h25352.html

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.