Enerji Güvenliğ

SPD Başkanı Yıldız : ENERJİ VE SU GÜVENLİĞİ BİRLİKTE ELE ALINMALI-Tasarruf Seferberliği Başlamalı

Riski Yönetmek Durumundayız

2 Eylül 2022

Dünyadaki  enerji fiyatlarındaki hızlı artış ve kuraklık AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede su ve enerjinin tasarruflu kullanılması konusunda çok sıkı tedbirlerin açıklanmasına neden oldu.

Bu durum ülkemiz için de sözkonusu olup elektriğe yapılan zamlar ve yaşadığımız bölgesel meteorolojik kuraklık  su ve enerji güvenliğimiz için şimdiden RİSK yönetimine geçmemizi gerekli kılmaktadır.  Bu kapsamda su ve enerjide tasarrufun artmasına yönelik toplumsal bilgilendirme çalışmalarına geçilmelidir.

Enerji kaynaklarında yurtdışına olan bağımlılığımız ve  ülkemizde en ucuz hidro elektrik enerjisi ürettiğimiz  bölgedeki meteorolojik kuraklık , bu tedbirlerin şimdiden alınmasını ve önümüzdeki döneme ait belirsizliğin oluşturacağı risklerin şimdiden yönetilmeye başlanmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu kapsamda enerji  ve su kullanımında tasarruf programı birlikte ele alınmalıdır .Çünkü su ve enerji ilişkisi artmıştır. Bir diğer deyişle artık su sektörü daha fazla enerji yoğun enerji sektörü de daha fazla su yoğun olmaya başlamıştır.Bu kapsamda suyu  daha verimli kullanırken aynı zamanda enerji tasarrufu da yapıyoruz.

 Enerji, yaşamsal önem taşıyan içme ve kullanma suyunun iletimi arıtımı ve kullanımında da çokönemli bir yer tutmaktadır. Büyük kentlere sağlanan içme ve kullanma suyu artık yüzlerce kilometreuzaktan getirilmektedir. Bu da işletme ve bakım giderlerini özellikle enerji giderlerini arttırmaktadır. Kullanılan suyun arıtma maliyetlerinde enerji maliyeti önemli bir yer tutmaktadır.

Literatürde ülkelere göre değişen oranlarda  toplam enerji kullanımının % 15- 20’sinin su ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Bu oran su için enerjinin önemini ortaya koyduğu gibi aynı zamanda suyun daha verimli kullanarak enerji tasarrufu yapılabileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler önümüzdeki dönemde enerji ve suyun çok daha verimli kullanılması gerekeceğini ortaya koymaktadır. Bu alanda bugünden farkındalık oluşturma çalışmalarına ve tasarruf seferberliğine  başlanmalıdır.

Kategoriler:Enerji Güvenliğ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.