Göllerimiz ve sulak alanlarımız

SU POLİTİKALARI DERNEĞİ; Doğal Göllerimiz Kuruyor.Havza Ölçeğinde Acil Su Yönetimi Gerekli

Su Politikaları Derneği’nin yayınladığı raporda  Doğal Göllerimizin ve Sulak alanlarımızın durumuna dikkat çekildi. Acil Önlem çağrısı yapıldı ve  önlemler açıklandı

27 Ağustos 2022

  1. Doğal Göllerimiz ve Sulak alanlarımız ,iklim değişikliği ,popülist politikalar, plansızlık ,hatalı su yönetimi anlayışımız ve yetersiz  kalan kurumsal yapı nedenleri ile hızla yok oluyor. Göllerimiz kuruyor,Balık türleri yokoluyor ,kuşlar artık uğramıyor, ekolojik denge altüst oluyor
  2. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Göller ve Sulak Alanlar Eylem planında(2017-2023) tespit edilen 303 göl ve sulak alan için belirlenen  tespit ve izleme çalışmaları tamamlanmış ancak iyileştirme adımı eksik kalmıştır.Bu eksiklik mevcut su yönetim anlayışı ve ,yetersiz kurumsal altyapı ile tamamlanamaz.
  3. Göllerimizin her türlü tehditten  korunması ve kurtarılması  Nehir Havzası  ölçeğindeki bütünleşik bir SU YÖNETİMİ (planlama , uygulama,denetim) anlayışı ve etkili bir Havza Yönetimi kurumsal altyapısı  ile mümkün olur.
  4. Göllerinin iyileştirme çalışmaları ve sürdürülebilir olarak korunması için Su Yasası Taslağı TBMM’den geçirilmeli ve Havza ölçeğinde su yönetimine hızla geçilmelidir.
  5. Bu kapsamda Göllerimize  Nehir havzası ölçeğinde sahip çıkacak güçlü bir kurumsal yapı  oluşturulmalıdır.
  6. Bu kurum tarafından Göllerimizin su bütçesi hesapları iklim değişikliği de dikkate alınarak yeniden yapılmalı, Havza Planlamaları revize edilmeli, Göllere akan yüzey suları ve gölleri besleyen yeraltısularından yapılan su kullanımları incelemeye alınarak su tahsisleri yeniden yapılmalıdır.
  7. Göllerimiz ve sulak alanlarımızın bulunduğu havzalarda gölü besleyen  yüzey ve yeraltısuyu çekimleri ileri teknolojik sistemlerle anlık kontrol altına alınmalıdır.
  8. Gölü besleyen su kaynaklarının bulunduğu havzalarda modern sulama altyapısı olmayan sulamaların ve aşırı su çekimi yapan kişilerin ve işletmelerin su  tahsisleri iptal edilmelidir.

RAPORA ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.