Çevre Güvenliği

Doğa Koruma Anlayışı  ve Su Kültürü Yaratmaya İlkokuldan Başlamalıyız

İlker Özel

İnş Müh.

DSİ Emekli Genel Müdür Yrd.

24 Ağustos 2022

Su konusunda en önemli eksikliklerimizden biri de bu alanda  bir kültür ve toplumsal bilinç yaratma ve yaygınlaştırma konusundaki  eksikliğimizdir. Bunu yaratmadan, yani toplumu doğa koruma ve suyu verimli kullanma anlayışı içine almadan diğer tedbrilerden yeterli sonuç almak mümkün olmaz.

Doğal çevreyi koruma anlayışı  ve suyu verimli kullanma kültürü için eğitime ilkokuldan başlamak gerekiyor. Ağaç yaş iken eğilir özdeyişi  de bizim bu önermemizin  doğruluğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle bu yazımı küçük dostlarıma ayırmak istedim.

Su Politikaları Derneği (SPD) de bu konuda çalışıyor. Bugüne kadar birçok ilkokulda konferanslar verdi.  Çocukları Su konusunda bilgilendirmek için aldığı tüm davetlere katıldı. Onların su ve doğal çevre konusunda yaptığı projelere destek verdi. SPD olarak bu çalışmaları önemsiyoruz ve tüm gücümüzle destekliyoruz.

Sevgili çocuklar ;

Sizleri hiç unutmadık ve şunu çok iyi biliyoruz. Sizler çok akıllı çocuklarsınız, doğayı, hayvanları, çiçekleri çok seviyorsunuz. Ama biliyor musunuz suyu sevmek, onu korumak o kadar önemli ki.

Şimdi korkmanıza gerek yok. Ama yer yüzündeki kişi başına düşen tatlı sularımızda giderek azalma olacak diyor bilim adamları.

Bu güzel derelerin suyu azalacakmış, balıklarını tutamayacakmışız, buz gibi sularında yıkanamayacakmışız. Öyle diyor araştırma yapan bilim adamları. Hep beraber akılcı çözümler üretiriz değilmi.

Söz verin. Hep beraber başta sularımız olmak üzere, doğayı ve çevremizi koruyacağız.

Çoğumuzun bilmediği, görmediği yeraltında, sanki ayaklarımzın altında su depoları  var. Mühendisler ve bilim adamları bu depolara AKİFER diyorlar.  Bu su gizli ve bizim için saklanmış su. Ama okadar çabuk kirleniyorki. 

Ben hep gazoz dolu su bardağı ve içine daldırdığımız pipete benzetirim. Ne dersiniz.

Ama kulağınıza bir şey diyeceğim. Siz de büyüklerinize söyleyin. Bizim de bir öğretmenimiz var. Hem bizlere hem de Avrupalılara su ve suyun koruması ile ilgili konferanslar  veriyor, televizyonlarda anlatıyor. Adı Dursun YILDIZ öğretmen. Hem de su mühendisi. Okulunuza gelip size  anlatsın siz de sorular sorun.

Bakın şu kirletilmiş eskiden tertemiz masmavi olan gölümüze,

1 – Sularımızı boşa akıtmayalım ,

 2-  Babalarımız arabalarını çok sık yıkamasınlar, az su kullansınlar,

 3-  Sularımızı asla kirletmeyelim, hep beraber mani olalım.

HEPİNİZİ ÇOK SEVİYORUZ. HEP BERABER, ARKADAŞLARIMIZLA, ÖĞRETMENLERİMİZLE VE ANNELERİMİZLE BABALARIMIZLA EL BİRLİĞİ İLE O GÜZELİM MASMAVİ BALDAN TATLI SULARIMIZI KURTARALIM ve KORUYALIM

UNUTMAYIN

HER DAMLASI ÇOK DEĞERLİ

İlker Özel

Kategoriler:Çevre Güvenliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.