GAP

Demirel:’GAP, TC’nin en büyük projesi,Projeyi tamamlamak boyunlarının borcu ‘ demişti

Abone Ol 

Adı GAP ile özdeşleşen İnşaat Yüksek Mühendisi, DSİ eski Genel Müdürü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in GAP konusunda yaptığı açıklamalar 07 Mayıs 2008,Yeni Şafak gazetesinde aşağıdaki gibi yer almıştı.

GAP, TCnin  en büyük projesi
‘GAP, TC’nin en büyük projesi’

7 Mayıs 2008

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) Türkiye Cumhuriyetinin en büyük projesi olduğunu söyledi.

Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Saka, USİAD Ankara Şube Başkanı Cemal Çoban ve USİAD Genel Başkan Danışmanı Dursun Yıldız, USİAD’ın hazırladığı “GAP Raporu”nu, Süleyman Demirel’e Güniz Sokak’taki evinde sundu.

GAP’a sahip çıktıkları için heyete teşekkür eden Demirel, GAP’ın Türkiye Cumhuriyetinin en büyük projesi olduğunu, dünyanın da sayılı büyük projeleri arasında yer aldığını kaydetti. Projenin, mühendislik bakımından şaheser olduğunu dile getiren Demirel, dünyada artık şaşaa için bir şey yapılmadığını, “altın yumurtlayan tavuk” yapıldığını, bu tür mühendislik eserlerinin genellikle altın yumurtlayan tavuk olduğunu anlattı.

GAP hakkında bilgi veren, barajların yapımını anlatan Demirel, GAP’ın Fırat ve Dicle nehirlerinin yukarı kısımlarını içine almadığını, halbuki asıl gücün o bölümde olduğunu belirtti.

Demirel, GAP’ın Keban Barajı ile başladığını da ifade etti. Projenin hedefinin 50 milyar kilovatsaat (KWH) elektrik olduğunu, ana kademede alınabilecek olanın 30 milyar KWH olduğunu kaydeden Demirel, “30 milyar KWH’ın hemen hemen 30 milyar KWH’a yakınını aldık” dedi. “Dicle barajlarının yapımında bana göre geç kalındı” diyen Demirel, Türkiye’nin enerjisinin olmadığını, Türkiye’nin enerji üretmek için dışarıdan gaz, kömür almak zorunda olduğunu söyledi. GAP’ın 32 milyar dolarlık bir proje olduğunu, 16 milyar dolar sarf edildiğini, 16 milyar daha sarf edileceğini belirten Demirel, esas meselenin ana sistemi meydana çıkarmak olduğunu ana sistemin de meydana çıktığını kaydetti.

Bölgeden üretilen elektriğin yılda 1,5 milyar dolar değere ulaştığını belirten Demirel, “10 sene arka arkaya 1,5 milyar doları verseniz bu proje tamamlanır” dedi.

“CUMHURİYET TACI”

Bu projenin Türkiye’nin gururu olduğunu, proje tamamlandığında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bir taç geçirilmiş olacağını” belirten Demirel, bu tacı “Cumhuriyet tacı” olarak niteledi. GAP’ın bitirilememesinin nedenlerinin sorulması üzerine Demirel, projenin büyük bir proje olduğunu, 1966’da birinci kademenin yapıldığını, 2000 yılında bitirilmesi gerektiğini, ancak araya istikrarsız dönemlerin girmesinin süreyi uzattığını anlattı. Demirel, her dönemdeki yöneticilerin projeyi anladığını, bu hükümetin de projeyi tamamlamaya doğru adım attığını, yapılacak işin kanallar olduğunu söyledi.

GAP’ın güzel sonuçları olacağını ifade eden Demirel, bunun şimdiden görülmeye başladığını belirtti.

“PROJEYİ TAMAMLAMAK BOYUNLARININ BORCU”

Demirel, “Bugün Türkiye’yi yönetenlerin ve yarın yönetecek olanların bu projeyi tamamlamaları boyunlarının borcudur. Türk Milletine karşı borçlarıdır” dedi.

Projenin tamamlanmaması yönünde dış baskıların olup olmadığı sorusuna ise Demirel, “Ben bunları önemsemem. Kendimiz biraz iyi tutmadık işi” yanıtını verdi.

“GAP RAPORU”

“GAP’ta Ne Oldu? Bölgede Ekonomik, Stratejik ve Siyasi Gelişmeler” başlıklı “GAP Raporu”nda, “GAP’taki ilerlemenin daha hızlı ve rasyonel olabilmesi için ulusal, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve bölge üzerindeki küresel niyetler, tarihsel geçmişiyle birlikte ele alınarak” analiz ediliyor.

Raporun, “bölge ve ülke kalkınması için sosyo-ekonomik, stratejik ve ulusal bütünlük ve güvenlik açısından büyük önem taşıyan bu projenin canlandırılması için başlatılan atağa destek olmayı amaçladığı belirtiliyor.

Kaynak:https://www.yenisafak.com/gundem/gap-tcnin-en-buyuk-projesi-115760

Kategoriler:GAP

1 reply »

  1. NE KADAR MUHTEŞEM BİR ANI

    EN SON İNŞAAT SANAYİ İŞ İNSANLARININ YEMEĞİNDE ELİNİ ÖPMÜŞTÜM. BEN KARAKAYAYI BİTİREN İNCİ GERDANLIĞI TAKAN DSI LIYIM DEMİŞ ELİNİ ÖPMÜŞTÜM. O VURGULAMALI KONUŞMASI İLE” NASIL ÇALIYORMU KARAKAYA ÜLKER DEMİŞTİ. BANA HEP ÜLKER DERDİ SÜLEYMAN ABİ RAHMETLİ. ADIMI UNUTMAMIŞTI RAHMETLİ. HAYATTA OLSAYDI ORTALIĞI YIKARDI .
    RUHUN ŞAD OLSUN SAYIN CUMHURBASKANIM, GENEL MUDURUM, DSI NIN AGABEYI

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.