İklim Değişimi

Afrika, iklim değişikliğine uyum için ihtiyaç duyduğu finansmanın sadece yüzde 12’sini alıyor

Yeni bir rapora göre iiklim krizini en şiddetli yaşayan bölgelerden Afrika, bununla başa çıkabilmek için ihtiyaç duyduğu yaklaşık 250 milyar doların Ancak 29.5’ini aldı. Daha gelişmiş ülkelerin ‘diğerlerine yardım etme’ taahhütlerinin boşa çıkmış olmasının, COP27’de tartışmaların odağında olması bekleniyor.

Yeşil Gazete YEŞİL GAZETE  12 08 2022

Dün İklim Politikası Girişimi (CPI) tarafından hazırlanan bir rapora göre Afrika, iklim değişikliğinin etkisini yönetmek için ihtiyaç duyduğu finansmanın sadece yüzde 12’sini alıyor.

Afrika ülkelerinin daha yeşil teknolojilere geçmesine ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlamasına yardımcı olmak için yılda yaklaşık 250 milyar dolara ihtiyacı var: Ancak 2020’de alabildiği finansman sadece 29.5 milyar dolardı.

Rapor, müreffeh ülkelerin 2009’da verdikleri ‘daha fakir ülkelere yardım etmek için yılda 100 milyar dolar sağlama’ taahhüdünü ve bunu yerine getirmedikleri için artan eleştirileri yeniden gündeme getiriyor.

Bu konunun Kasım ayında Mısır’daki COP27 iklim görüşmelerindeki tartışmaların merkezinde yer alması bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre Afrika, dünya nüfusunun yaklaşık beşte birine sahip olsa da karbondioksit emisyonlarının yüzde 3’ünden daha azını üretiyor.

Raporda Afrika ülkelerindeki iklim yatırımlarını çeşitli seviyelerde engelleyen beceri altyapı, veri, ve finansal piyasa, yönetişim sorunları ve para birimi riskleri de ele alınıyor.

Rapora göre, bu engeller en çok, altyapı ve krediye erişimin olmadığı, yatırımları engelleyen siyasi ve düzenleyici sorunların yüksek risk yarattığı Orta Afrika ülkelerinde:

“Bu engellerin gerçek olması bir yana; Afrika kıtasındaki yatırımların risk algısı, özel yatırımcıların ulusal bağlamları sınırlı bir şekilde anlıyor olmasından da kaynaklanıyor. Bu sermayelerini daha güvenilir olarak algılanan diğer pazarlara yönlendirmeleriyle sonuçlanabilir; ancak potansiyel karlı yatırım fırsatlarını da kaçırmış olurlar.”

Kaynak: Yeşil Gazete https://yesilgazete.org/afrika-iklim-degisikligine-uyum-icin-ihtiyac-duydugu-finansmanin-sadece-yuzde-12sini-aliyor/

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.