Kuraklık

Fransa’da 72 ilde kuraklık nedeniyle su kısıtlaması uygulanıyor

Fransa PostasıFransa Postası

20 Temmuz 2022

Fransa’da 72 ilde kuraklık nedeniyle su kısıtlaması uygulanıyor

Birçok bölgede kuraklığın Eylül ayına kadar devam edeceği belirtildi (Görsel: Pexel- Carolyn)

Whatsapp’tan PaylaşınFacebook’ta PaylaşınTwitter’da Paylaşın

Fransa’da yaşanan aşırı sıcaklar ve yılbaşından bu yana devam eden yağış sıkıntısı nedeniyle kuraklık alarmı verilen 72 ilde çeşitli kısıtlamalara gidiliyor. 21 ilde « kriz » durumu yaşanırken, 24 ilde ise kuraklık durumu en üst seviyeye tırmandı.

Son aylarda yaşanan yağış düşüklüğü, artan sıcaklar ile birlikte Fransa’nın büyük bir bölümü aşırı kuraklığın etkisi altına girdi.

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 68 ilde kuraklık alarmı durumunun ilan edildiği belirtildi. Sıkı gözetim altına alınan bölgelerde kuraklığın Eylül ayına kadar devam edeceğinin tahmin edildiği açıklamada, getirilen kısıtlamaların da kuraklığın son bulmasına kadar devam edeceği ifade edildi. 

21 ilde kriz boyutunda yaşanan kuraklık nedeniyle su kullanımına kısıtlama getirildi. Bahçe ve bitkilerin sulanmasından, havuz kullanımına kadar bir çok alanda su kullanımına yasak getirildi.

Su kullanımında en üst seviye kısıtlama tedbirleri getirilen 21 il:

le Loiret, la Loire-Atlantique, la Vendée, la Vienne, les Bouches-du-Rhône, le Tarn, l’Eure-et-Loir, Morbihan, l’Indre-et-Loire, les Pyrénées-Atlantiques, les Alpes-Maritimes, l’Indre, le Lot, le Tarn-et-Garonne, la Haute-Garonne, le Gers, le Var, le Cantal, La Dordogne, la Charente et le Maine-et-Loire. 

Kuraklığın üst seviyelerde gözlendiği 24 ilde de benzer kısıtlamalar getirildi. Geriye kalan 27 il ise uyarı seviyesine alındı. Bu illerin bazı bölgelerinde de çeşitli kısıtlamalar uygulanıyor. 

Fransa’da 1959 yılından bu yana ilk kez bu yıl yüksek seviyede ve hemen hemen tüm bölgeleri etkileyen kuraklığın yaşandığı ifade edildi. 

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.