Su

Dursun Yıldız Ankara Atatürk Lisesinde Su’yu Anlattı

11 05 2022

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, ALEV ATATÜRK LİSESİ EĞİTİM VAKFI tarafından düzenlenen konferansta Atatürk Lisesi Öğrencilerine “Kuraklık,Susuzluk ve Türkiye’de Artan Riskler “konulu bir konferans verdi

Ankara Atatürk Lisesi Dr. Erol Üçer Konferans salonunda gerçekleşen konferans yaklaşık 50 dakika sürdü. Konferansı Ankara Atatürk Lisesi öğrencilerinden yaklaşık 200 kişi ile lisenin bazı öğretmenleri izledi.

Dursun Yıldız konferansın başında ,ülkemizde ekol oluşturmuş bir eğitim yuvası olan Ankara Atatürk Lisesinde böyle bir konferansa davet edilmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Dursun yıldız daha sonra Dünya’da suyun dağılımı,kullanımı ve ülkelerarasında yarattığı gerilimler konusunda kısa bilgiler verdikten sonra ülkemizdeki su kaynakları potansiyelimiz ve su yönetimimiz konusunda detaylı açıklamalar yaptı . Ülkemizin yarı kurak bir iklim kuşağında olduğunu belirten Yıldız, su kaynaklarımızı baskılayan riskleri tek tek ele alarak açıkladı . Ülkemizdeki suların hızla kirlendiğini vurgulayan Yıldız, Su Ekolojik Dengenin Temel unsurudur dedi. Ekolojik dengeyi ve hidrolojik çevrimi bozacak tüm faaliyetlerin dünyanın geleceğini karartacağını , insanlığın doğal yaşam ile ilişkisini kısıtlayacağını belirten Yıldız Su teknolojik gelişmenin tüm sorunlarımız çözmek için yeterli olmayacağına da vurgu yaptı

Doğal dengenin sınırlarını zorlamadan ve doğal çevreyi koruyarak yaşamalıyız diyen Yıldız su yönetiminde katılımcılığın önemi üzerinde de durdu.

Su kaynakları ve su yönetimi konusunda doğru bilinen yanlışlardan da örnekler veren Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız Su Savaşları konusuna da değindi

Konuşmasında Türkiye’nin su konusundaki risklerini de açıklayan Dursun Yıldız çözüm için öncelikle su yönetimi ve su kullanımı konusunda paradigmayı değiştirmemiz gerektiğini vurguladı. Suyu tasarruflu kullanmaktan daha çok verimli ,akılcı ve planlı kullanmamız gerektiğini ifade eden Yıldız sorunları masanın altına süpürmeden çözmeye çalışmalıyız. Aksi taktirde biriken sorunların çözümü çok daha güç olur dedi. Doğal çevremizin korunmasına özel önem vermeliyiz diyen Yıldız ekolojik dengedeki bozulmanın bizleri büyük felaketlerle karşı karşıya bırakacağını belirterek dünyada bozduğumuz her dengenin bedeli ağır oluyor açıklamasını yaptı.

Konuşmasının sonunda doğayı ve su kaynaklarımızı daha etkin bir şekilde koruyup yönetebilmemiz için yeni kavramlar gerekli diyen Yıldız,Dünya kaynaklarını tüketme hızımız, doğanın onları yeniden üretip bize sunma hızını geçeli epey oldu. Bugün dünya üretebildiğinin 1.6 katını tüketiyor, Doğal yaşamdan hızla uzaklaşıyoruz, dikkatli olmalıyız vurgusunu yaptı .Konuşmasının sonunda Dursun Yıldız ,su yoksa hayat da yok bu konudaki sorumluluk hepimizin ,özellikle sizlere yaşanabilir bir dünya için büyük görevler düşüyor dedi.

Kategoriler:Su

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.