Kuraklık

Suriye’nin kuzeydoğusunun geleceğinde iklim değişikliği ve kuraklığın etkisi

Anasayfa » Gündem » Suriye’nin kuzeydoğusunun geleceğinde iklim değişikliği ve kuraklığın etkisi

Suriye’nin kuzeydoğusunun geleceğinde iklim değişikliği ve kuraklığın etkisi

Gündem

07.05.2022

ANKARA – TÜHA HABER / SPD Hidropolitik Akademi Üyesi Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Su Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız tarafından yapılan ortak bir çalışmada, iklim değişikliğinin Suriye’nin nispeten daha nemli bir iklim bölgesi olan kuzeydoğu Suriye üzerindeki etkilerinin ele alındı.

     

Dr. Fulya Kandemir ve Dursun Yıldız  tarafından yapılan bu çalışma Su Politikaları Derneğinin “International Journal of  Water Management and Diplomacy” periyodik dergisinde 2022 yılı Ocak sayısında  yayınlandı.

SPD Hidropolitik Akademi Üyesi Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Su Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Ankara’dan TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)‘ya yaptıkları ortak açıklamada, iklim değişikliğinin, çevresel etkilerin yanı sıra potansiyel sosyo-ekonomik etkileri ile çatışma bölgeleri için istikrarsızlığa neden olduğunu, İklim Değişikliği’nin kişi başına azalan su kaynakları, tarım ve hayvancılıkta verim düşüklüğüne, artan gıda fiyatları ve azalan refah seviyeleri nedeniyle insanları kırsaldan kentsel alanlara göç etmeye zorladığına dikkat çekti.

Suriye'de artan kuraklık suyun azalmasına neden oldu | ŞARKUL AVSAT

Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Başkan Dursun Yıldız, “Bölgede yakın geçmişte yaşanan bölgesel çatışmalardaki kuraklığın etkisi gibi arazi kullanımı, kuraklık ve su kullanımındaki değişimler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması, gelecekte olası tehditlerin değerlendirilmesi açısından faydalı olacaktır. Bölgede arazi kullanımındaki değişimler, sulu tarım alanlarının artması ve yoğun yeraltı suyu kullanımı, mevcut koşulları daha da kötüleştirmektedir. Bölgede etkili olacağı öngörülen kuraklığın bu sorunları daha da arttırma ihtimali mevcuttur. İklim değişikliğinin de etkisiyle daha önce yaşanan sosyal gerilim ve ayaklanmaların gelecekteki potansiyel tehdit olarak önemini koruduğu görülmektedir. Suriye’nin tamamında ve kuzeydoğu bölgesinde, iklim değişikliğinin su kaynakları ve gıda güvencesi üzerindeki etkileri, bölgede barış ve istikrarın temini için önem taşımaktadır” dedi.

İklim değişikliğinin, çevresel etkilerin yanı sıra potansiyel sosyo-ekonomik etkileri ile çatışma bölgeleri için istikrarsızlığa da neden olduğunu söyleyen Dr. Kandemir ve Başkan Yıldız, Bölgede yakın geçmişte yaşanan bölgesel çatışmalardaki kuraklığın etkisi gibi arazi kullanımı, kuraklık ve su kullanımındaki değişimler arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasının ve gelecekte olası tehditlerin değerlendirilmesi açısından faydalı olacağına dikkat çekti.

Suriye'de kuraklık | Gaia Dergi

Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Başkan Dursun Yıldız, Bölgede arazi kullanımındaki değişimlerinin, sulu tarım alanlarının artması ve yoğun yeraltı suyu kullanımının, mevcut koşulları daha da kötüleştirdiğini hatırlatarak, Bölgede etkili olacağı öngörülen kuraklığın bu sorunları daha da arttırma ihtimalinin mevcut olduğunu dile getirdi.

İklim değişikliğinin de etkisiyle daha önce yaşanan sosyal gerilim ve ayaklanmaların gelecekteki potansiyel tehdit olarak önemini koruduğunun görüldüğünü ifade eden Dr. Kandemir ve Başkan Yıldız, “Suriye’nin tamamında ve kuzeydoğu bölgesinde, iklim değişikliğinin su kaynakları ve gıda güvencesi üzerindeki etkileri, bölgede barış ve istikrarın temini için önem taşımakta” olduğunu belirtti.

Bu kapsamda Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Dursun Yıldız tarafından iklim değişikliğinin Suriye’nin nispeten daha nemli bir iklim bölgesi olan kuzeydoğu Suriye üzerindeki etkilerinin ele alındığı bu çalışma kapsamında, iklim değişikliğinin kuraklık etkilerini ele almanın yanı sıra, bölge genelinde arazi kullanım değişikliklerinin ve tarımsal örüntülerin su kullanımını (başta yeraltı suyu) ne ölçüde etkilediğinin de araştırıldığına dikkat çekti.

İklim Değişikliği Bölgedeki İstikrarsızlığı ve Gerilimi Arttıracak

Su Politikaları Derneği’nin International Journal of Water Management and Diplomacy dergisinde yayınlanan bu çalışmada önemli sonuçların elde edildiğini açıklayan Dr. Kandemir ve Başkan Yıldız, bazı uzmanların bölgede artan sıcaklık, azalan yağış ve artan su kıtlığı ile son 20 yılda yaşanan üç kurak periyodun bölge için beklenen iklim değişikliklerinin erken göstergeleri olduğunu ileri sürdüğünü aktardı.

Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Dursun Yıldız, Bölge genelinde, azalan su ve toprak kalitesi, artan yeraltı suyu çekimleri ve su konusunda sınırlı siyasi iş birliği ile bölgenin siyasi belirsizliğinin önümüzdeki yıllarda su kaynaklarının güvenlikleştirilmesine yol açabileceğini, bu gelişmelerin yerel ve bölgesel ölçekte siyasi ve toplumsal istikrarsızlık riskleri üretme potansiyelinin de yüksek olduğunu açıkladı.

Dünyada çatışmalar yüzünden göç edenlerin sayısı açıklandı

“Suriye’deki iklim değişikliği baskısı, diğer faktörlerin de etkisiyle, kitlesel göçe, silahlı çatışmalara ve etnik bölünmeye katkıda bulunmuştur” diyen bilin insanı ve uzman Dr. Kandemir ve Başkan Yıldız, “İklim değişikliği modellerinden elde edilen projeksiyonlar, mevcut eğilimin devam edeceğini ve bunun kıyıdaş ülkeler arasında gerilimlere yol açabileceğini göstermekte” olduğunu ifade etti.

SPD Hidropolitik Akademi Üyesi Dr. Fulya Aydın Kandemir ve Su Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, İklim değişikliğinin, toprakta tuzlanma, yeraltı sularının aşırı çekimi ve su kalitesindeki düşüş, tarımsal üretimi ve su arzı güvenliğini tehdit ettiğini belirterek,
orta ve uzun vadede bölgede öngörülen yağışlarda azalma ve tarımsal kuraklığın bölgedeki sınırlı su kaynakları için rekabeti arttıracak ve bölgenin istikrarı için ciddi bir tehdit oluşturacağını kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

[TÜHA Haber Ajansı, 07 Mayıs 2022]

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.