Kent Taşkınları

SU POLİTİKALARI DERNEĞİNDEN AÇIKLAMA ;     Böyle köprüye yol dayanmaz ,İlk taşkında çöker

   Giresun Dereli’de yol çöktü ,Köprü hasara uğradı

21 Nisan 2022

Giresun’un Dereli ilçesinde, ani kar erimesi ve sağanak sonrası Aksu Deresi taştı. Derenin taşması sonucu kara yolu çökerken, Dereli Taş Kemer Köprüsü’nde de hasar meydana geldi. Aynı bölgede 2020 yazında da sel felaketi yaşanmış 5’i asker olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetmişti.

 Dereli Belediye Başkanı  ”Biz tedbirimizi aldık. Az hasarla atlatıldı. Bazı eksikleri de görmüş olduk. En kısa sürede yıkılan yol, çöken yerler yapılacaktır” şeklinde yaptığı açıklamada çok önemli iki hususa değinmiştir.

Bunlardan birincisi taşkının az hasarla atlatıldığıdır. Daha büyük taşkın debisinin gelmesi durumunda hasarın çok daha büyük olacağı  söylenebilir .İkincisi yeni görülen eksikliklerin görülebilmesi için mutlaka bir taşkının ve hasarın oluşmasına ihtiyaç yoktur. Bu tedbirler su mühendisliğinin en basit kuralları uygulanarak kolayca alınabilir.

Aslında görülmesi gereken en önemli husus yaşadığımız taşkınlardan yeterince ders çıkaramamış olduğumuzdur.

Problemi yaratan: Dere Yatağının Daraltılması

Dereli taşkını daha önceki taşkınlarda açıkladığımız bir gerçeği tekrar ortaya koydu:

Dere Yatağındaki köprü,menfez açıklıkları uygun projelendirilmeli ve birikintiler sürekli temizlenerek açık tutulmalıdır.

Dereli’de 2020 yılında  yaşanan  taşkın sonrasında dere yatağı düzenlenirken büyük bir mühendislik hatası yapılarak köprü bölgesinde yatak kesiti daraltılmıştır. Bu daralma ilk taşkında karşı sahildeki yolun istinat duvarının altını boşaltmış ve yolda çökmelere neden olmuştur.

Su Politikaları derneği olarak yakın geçmişte  Karadeniz Bölgemizde  yaşanan taşkınlarda  derelerin yataklarındaki  kesiti daraltan malzemelerin temizlenmesi ,derelerin denize çıkış ağızlarının açık olması ve köprü ayakları arasındaki açıklıkların ve menfezlerin boş olması gerektiğini açıklamıştık.

Bu konuda raporlar yayınlayarak Karadenize açılan tüm derelerimizde bu hususların  periyodik olarak kontrol edilmesini önermiştik.

Giresun Dereli’de yaşanan son  olay bu konuda alınması gereken önlemlerin ne kadar önemli olduğunu tekrar  ortaya koymuştur.

Su Politikaları Derneği olarak önerilerimiz:

1-Bu yıl ani kar erimesi ve sağanak yağış sonrasında yaşanabilecek taşkın riski geçen yıllardan daha yüksektir. Buna karşı tedbirli olunması gerekir

2-Özellikle Karadeniz’e açılan derelerde nehir yatağı kesiti, denize çıkış ağızları ve köprülerin açıklıkları ile menfezler kontrol edilerek  açık olmaları sağlanmalıdır.

Kategoriler:Kent Taşkınları

1 reply »

  1. Çok değerli bir bilgilendirme olmuş. İşi doğru yapmazsanız sonuçta ortaya çıkacak felaket gözle görülebiliyor. Bu tür kayıtlar ilerde işi doğru yapmayanlara da dönecektir diye umuyorum. Teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.