RAPORLAR

Çatışmaya yol açabilir!

AB tarafından hazırlanan raporda, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Fırat-Dicle havzasında bulunan Türkiye, Suriye, Irak arasında su paylaşımı nedeniyle çatışma yaşanabileceğine dikkat çekildi.

07.02.2022 – 08:00 | Son Güncellenme: 07.02.2022 – 08:04

Çatışmaya yol açabilir!

MERT İNAN İstanbul – AB Cascades projesi tarafından hazırlanan “Dicle ve Fırat Havzası İçin İklim Değişikliği ve Su Raporu” başlıklı araştırmada gelecek döneme ilişkin çarpıcı tespitlere yer verildi. Birçok uzmanın katkı verdiği ve iki yıllık bir çalışma sonucunda hazırlanan raporda, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Fırat-Dicle havzasında bulunan Türkiye, Suriye, Irak arasında su paylaşımı nedeniyle çatışma yaşanabileceğine dikkat çekildi. Raporda, küresel ısınmanın havzadaki tarımsal üretim, ekonomi ve sosyal ilişkiler üzerindeki zincirleme etkileri nedeniyle yakın zamanda kuraklığa bağlı iç göç dalgası bile yaşanabileceği vurgulanıyor.

Yerel şiddet artacak

Dicle ve Fırat Havzasında iklim değişikliğinin su kaynakları üzerinde etkilerinin ağırlaşarak artacağı ve bunun da iç göçler, yoksulluk, sosyal huzursuzluk gibi sorunları tetikleyeceğine yer verilen raporda iklim değişikliğinin özellikle Suriye ve Irak’ta yaşanan su sorunlarını daha karmaşık hale getireceği de vurgulandı.

Raporda, havza ülkelerinde iklimle ilgili su risklerini azaltmadaki başarısızlığın, kırsal nüfusta yoksulluğu, gıda güvensizliğini ve işsizliği arttırabileceği ve nihayetinde bugün görülenden daha büyük ölçekte iç göçe yol açabileceği de vurgulanırken, “Kırsal alanlarda artan su sıkıntısı su üzerindeki rekabeti arttırarak daha fazla yerel şiddete yol açabilir. Farklı toplumsal gruplar arasında sosyal gerilim ve çatışmalar yaşanabileceği gibi kırsaldan kente göçün kentsel su temini üzerindeki baskıları arttırabilir” denildi.

‘Avrupa’yı da ilgilendiriyor’

Su Politikaları Uzmanı ve Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız ise rapora ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Projenin CASCADES araştırma ekibi tarafından geliştirilen kademeli iklim risklerine ilişkin teorik bir çerçevesi var. Çalışmalar biyofiziksel, meteorolojik ve hidrolojik bir bakış açısından iklim değişikliği yaratan etkilere odaklanıyor. Çalışmada iklim değişikliğinin belirlenen bölgelerde tarımsal üretim, ekonomi ve sosyal ilişkiler üzerindeki zincirleme etkileri ile ülke sınırlarının ve sektörlerin ötesine yayılan riskleri de ele alınarak inceleniyor. Aslında Fırat-Dicle havzası üzerinden Avrupa toplumlarının karşı karşıya olduğu problemlere dikkat çekiliyor. Raporda havza ülkelerinin iklim değişikliğine adaptasyonundaki sınırlı ilerlemenin nedeninin ülkelerin uyum stratejisinin eksikliğinden değil çeşitli ekonomik, politik, güvenlik ve kurumsal zorlukların politika reformlarını ve teknik uygulamayı engellemesinden kaynaklandığı vurgulanyor” dedi.

Kategoriler:RAPORLAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.