Su Yönetimi

SU YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU 7. TOPLANTISI ve HAVZA YÖNETİMİ MERKEZ KURULU (HYMK) 4. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

26.11.2021 / GÖSTERİM SAYSI : 2295 / ARŞİV

​20.03.2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2012/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile teşkil edilen “Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu”  7. Toplantısı ile 18.01.2019 tarihli ve 30659 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Havza Yönetimi Merkez Kurulu, Havza Yönetim Heyetleri ve İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurullarının Teşekkülü, Görevleri, Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ” ile teşkil edilen Havza Yönetimi Merkez Kurulu (HYMK) 4. Toplantısı ortak olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Akif ÖZKALDI başkanlığında 25 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Kurul Toplantısına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İLBANK A.Ş., Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ile Bakanlığımız teşkilatında yer alan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden üst düzey yetkililer tarafından katılım sağlandı. 

Bahse konu toplantıda Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Yakup KARAASLAN tarafından Nehir Havza Yönetim Planları-Akarçay, Batı Akdeniz ve Yeşilırmak Havzaları sunumu gerçekleştirildi. Akabinde Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Dairesi Başkanı Sayın Taner KİMENÇE tarafından Su Tahsis Planları-Burdur Havzası sunumu ve Havza Ölçekli yönetim Planlarının Takibi konulu bir sunum gerçekleştirildi. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Dairesi Başkanı Sayın Satuk Buğra FINDIK tarafından Taşkın Yönetim Planları-Doğu Karadeniz Havzası sunumu gerçekleştirildi. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü İzleme ve Su Bilgi Sistemi Dairesi Başkanı Sayın Nermin ANUL tarafından Ulusal Su Bilgi Sistemi Tanıtımı ve Darboğazlar sunumu gerçekleştirildi. 

Sunumların ardından kurul üyeleri tarafından gerçekleştirilen genel değerlendirmenin akabinde;

  • – Akarçay, Batı Akdeniz ve Yeşilırmak Havzaları için hazırlanan Havza Yönetim Planları,
  • – Burdur Havzası için hazırlanan Su Tahsis Planı,
  • – Asi, Çoruh, Doğu Karadeniz, Fırat-Dicle, Konya, Seyhan ve Van Gölü havzaları için hazırlanan Taşkın Yönetim Planları Kurulların onayına sunulmuştur.

Kurul tarafından yapılan oylama neticesinde söz konusu planlar uygun görülerek uygulamaya geçilmesine karar verilmiştir. 

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/SYGM/Haber/907/Su-Yonetimi-Koordinasyon-Kurulu-7-Toplantisi-Ve-Havza-Yonetimi-Merkez-Kurulu-hymk-4-Toplantisi-Gerceklestirildi

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.