Hidroloji

Türkiye Kendi Su Modelini Geliştiriyor -HidroTürk-

HİDROTÜRK Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi.Haberler / MakalelerHidroTürk aramıza hoş geldi.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi için Ülkemize Özgü Hidroloji, Su Kalitesi ve Ekolojisi Modelleme Araçlarının Geliştirilmesi” Projesi’nin kapanış toplantısı 17.12.2019 tarihinde Meyra Palace Otel Ankara’da gerçekleştirildi.  

Açılış konuşmalarını Su Yönetimi Genel Müdürü Sayın Bilal DİKMEN, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ali Fuat AYDIN ve İTÜNOVA Genel Müdürü Sayın Dr. Ercan ÇİTİL’in gerçekleştirdiği toplantıda, Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı geliştirilen Hidroloji, Hidrodinamik, Hidrojeolojik, Su Kalitesi ve Ekolojik modellerin kabiliyetleri ve arayüz tasarımları paylaşıldı.

Toplantıya proje ekibinde yer alan akademisyenlerin yanı sıra, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Büyükşehir Belediyelerinin Su ve Kanalizasyon İdareleri ile Türkiye Su Enstitüsünden ilgili personel katılım sağladı.

HİDROTÜRK projesi kapsamında yapılan arayüz geliştirme çalışmaları ve yardımcı araçlar hakkında bilgilendirme sunumu Yazılım Geliştirme ve Test Grup Koordinatörü Dr. Deniz AYDIN tarafından yapıldı. Yazılım geliştirme ekibi üyesi Sayın Mustafa UÇAR arayüz üzerinden model kullanımını gösteren bir sunum gerçekleştirdi.   

Hidroloji Modelinin yetenekleri ve teorik bilgilendirilmesi Hidroloji Grubu Koordinatörü Sayın Doç. Dr. Okan FISTIKOĞLU,  1-2 ve 3 Boyutlu Hidrodinamik Modelinin kabiliyetleri, teorik bilgilendirilmesi ve kabulleri Sayın Prof. Dr. Lale BALAS, Hidrojeoloji Modelinin kabiliyetleri Hidrojeoloji Grubu Üyesi Sayın Mohsen Mahmoody VANOLYA ve Su Kalitesi ve Ekolojisi Modeli çekirdek koduna ilişkin model kabiliyetleri ve kabullerinin açıklandığı sunum ise Su Kalitesi ve Ekolojisi Grubu Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Ali ERTÜRK tarafından gerçekleştirildi.

Söz konusu toplantı HİDROTÜRK Projesine ilişkin görüş ve önerilerin değerlendirilmesi ardından Sayın DİKMEN’in kapanış konuşması ile tamamlandı.

SU YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE İTÜNOVA TTO Geliştirdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve İTÜNOVA TTO’nun ortaklaşa geliştirdiği Hidrotürk temel olarak, su yönetimi konusunda karar verici bir araç olarak kullanılan hidrolojiden yararlanarak; ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla uyumlu, uluslararası standartlara uygun, açık kaynak kodlu ve arayüzlü, havza veya alt havza ölçeğinde uygulanabilir nitelikte, kendine özgü su kalitesi veya ekoloji modüllerinden oluşan bir model oluşturulmasını hedefliyor. Hidrotürk kapsamında; proje modelin test edilmesi, yazılımların hazırlanması ve havza bazlı uygulanarak doğrulanması amaçlanıyor.

Projenin aşamaları; model oluşturmaya giriş, hidroloji – su kalitesi – ekoloji temel eğitimleri, mevcut durumda diğer ülkelerde kullanılan hidroloji ile su kalitesi ve ekolojik modellerin sınır şartlarının belirlenmesi, ülkemize özgü modeller oluşturma, modüllerin entegrasyonu, havza bazında uygulanması, oluşturulan modelin ulusal bilgi sistemine entegrasyonu ve son olarak model eğitimi olarak belirlendi.

Tanıtım toplantısı sonrasında, İTÜ Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda projenin yürütücüsü olan Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik ve Hidrotürk projesini ondan dinledik. Röportajımızı buradan izleyebilirsiniz.

Modelin Modüllerine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Kategoriler:Hidroloji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.