İklim Değişimi

COP 26’da Kömür Konusunda Tam Mutabakat Sağlanamadı

Zirvede ilerleme sağlanmasına karşın kömür kullanımının sonlandırılmasına mutabakat sağlanamadı

A loader is seen amid coal piles at a port in Lianyungang, Jiangsu province, China January 25, 2018. REUTERS/Stringer

16 Kasım 2021

İskoçya’nın Glasgow kentinde 1 Kasım 2021 tarihinde başlayan 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26), planlanandan bir gün sonra zirve başkanı Alok Sharma’nın hayal kırıklığına uğradığını söylediği konuşması ile son buldu.

COP26 Başkanlığının zirveyi Glasgow Mutabakat Metni’nde ülkelerin kömür kullanımını sonlandırma taahhüdünün yer alacağı şeklinde bitirmeyi hedeflemesine karşın Hindistan’ın son gün yaptığı muhalefet ve Çin’in desteği bu hedefin gerçekleşmesini engelledi.

Hindistan’ın mutabakat metnini imzalamayacağını söylemesi ile taslak metinlerde kömürün “aşamalı olarak sonlandırılması” ifadesi “aşamalı olarak azaltması” olarak değişti.

COP26 Başkanı Alok Sharma zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada sürecin gelişim şeklinden dolayı bütün delegelerden özür dilediğini, çok üzgün olduğunu ve derin hayal kırıklığını anladığını söyledi. Sharma bununla birlikte yine de anlaşmayı korumuş olmanın hayati önem taşıdığına da vurgu yaptı.

Bununla birlikte Glasgow Mutabakat Metni ile ilk defa bir Birleşmiş Milletler iklim zirvesi mutabakat metninde fosil yakıtı kullanımının azaltılması ifadesinin yer almış oldu.

Müzakarelerdeki diğer önemli ilerleme de Paris Kural Kitabı’nın tamamlanması oldu.

Ülkelerin Paris Anlaşması kapsamında belirledikleri emisyon azaltım hedeflerine nasıl ulaşacaklarını belirleyen ve karbon kredisi işlemlerinin nasıl gerçekleşeceğine yönelik çerçeveyi belirleyen 6’ıncı madde için çerçeve oluşturan kural kitabının tamamlanması ile Paris Anlaşması da tam olarak işlerlik kazanmış oldu.

Gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere 2025 yılına kadar sağlayacakları mali desteği iki kat artırma taahhüdü vermeleri de diğer bir önemli gelişme oldu.

Anlaşmaya taraf olan ülkeler gelecek yıl emisyon azaltım taahhütlerini 1,5 derece hedefi ile güncelleyerek bir araya gelme üzerine de anlaştı.

Ülkelerin verdiği mevcut emisyon azaltım taahhütleri yüzyıl sonundaki küresel ısınma seviyesinin Paris Anlaşması hedefinin üstünde olarak 2,4 derece olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.

Kaynak: https://yesilekonomi.com/cop26-hayal-kirikligi-ile-son-buldu/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=enerji_sektoeruene_yoenelik_yeni_torba_yasa_hazirlaniyor_guenluek_buelten&utm_term=2021-11-16

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.