Su Yönetimi

SPD Proje ve Müşavirlik Merkezinde  Melen Barajı Güçlendirme Projesi Ele Alındı

 

5 Şubat 2020

4

İstanbul’un su ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılamak için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından  2011 yılında yapımına başlanan ve 2016’da tamamlanması  beklenen Melen Barajı ve HES’’in baraj gövdesinde  temel zeminindeki farklı oturmalardan dolayı çatlakların oluştuğu açıklanmıştı.

5

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından  (DSİ)  Melen Barajı için çözüm arayışına girmişti.Bu arayış sonucunda Melen Barajı Güçlendirme Projesi hazırlanmış ve bu projenin yapım ihalesinin de 28 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı açıklanmıştı.

2

Su Politikaları Derneği, Melen Barajı’nın  İstanbul’un su güvenliği konusunda büyük önem taşıdığını değerlendirmiş ve 23 Ocak 2020 tarihinde Melen Barajı’nda  güçlendirme çözüm alternatifleri üzerine bir toplantı gerçekleştirmişti. Melen Barajı Güçlendirme Projesi’nin hazırlanması ve ihale tarihinin açıklanması üzerine Su Politikaları Derneği Proje ve Müşavirlik Merkezi proje üzerinde bir teknik inceleme-değerlendirme toplantısı düzenledi

1

4 Şubat 2020 tarihinde dernek merkezinde düzenlenen toplantıda,Su Politikaları Derneği’nin uzmanları İhale dosyası ekinde yer alan Melen Barajı Güçlendirme Projesi ile ilgili  teknik değerlendirmeler yaptılar.

3

Toplantıya Su Politikaları Derneği Proje ve Müşavirlik Merkezi Başkanı  İnş Yük Müh Yusuf Başlamışlı  iş yoğunluğu  nedeniyle telefonla katılabildi.

Toplantıya katılan uzmanlar yeni projenin RCC Barajlarda güçlendirme konusunda çok özgün bir nitelik taşıdığını belirterek bu projenin bu konudaki çalışmalara  da önemli katkılarda bulunabileceğini ifade ettiler.

5

2

Gerek projenin bu özgünlüğü, gerekse İstanbul’un su güvenliği için taşıdığı önem nedeniyle projenin incelenmesinin gerekli ve faydalı olduğunu belirten uzmanlar projeden  inşaat aşamasında da çok önemli deneyimler elde edilebileceğini söylediler.

HPA News

 

 

 

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.