Kuraklık

SPD : Kuraklık Sürüyor .Su Yönetimi Dikkatli Olmalı !

SU Politikaları Derneği : Geçtiğimiz yıl Kuraktı ,2022 Su Yılına da  Meteorolojik Kuraklıkla Girdik .Su Yönetimi Dikkatli Olmalı

1 Kasım 2021

Ankara-Ülkemiz son 2 yıldır bazı bölgelerimizde olağanüstü şiddetli kuraklık yaşamıştı.  Meteorolojik kuraklık hidrolojik kuraklığa ve tarımsal kuraklığa dönerek  tarımsal üretimi olumsuz etkilemişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınladığı veriler 2020 su yılının yağışlarının ve 2021 su yılının yağışlarının normalin altında kaldığını ortaya koyuyor.

MGM tarafından yayınlanan ülke genelinde normale göre yağış farkını gösteren haritada, 2021 su yılında ( 1 Ekim 2020 ile 31 Eylül 2021 ) ülkenin Güney bölgesinin yağışlarında önemli oranda azalma olduğu görülüyor.

2022 Su/Tarım yılı kurak başladı  

MGM tarafından yapılan açıklamalar 2021 yılındaki kuraklığın  1 Ekim 2021 de başlayan 2021-2022 su tarım yılının ilk ayında da devam ettiğini ortaya koyuyor.

MGM Genel Müdürlüğü Ekim 2021 için aşağıdaki açıklamayı yapmıştır

Üç Büyük kentimizde illere göre yağışların durumu aşağıdaki gibi verilmiştir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından  ülke genelinde Kasım ayının başında ilk üç gün sürmesi beklenen yağışlı havanın daha sonra yerini ülke genelinde güneşli bir havaya bırakacağı tahmin edilmiştir.

Su Politikaları Derneği’nden Açıklama :

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

“Meteoroloji uzmanları ve iklimbilimci akademisyenler 2021 yılında yaşadığımız hidrolojik ve tarımsal  kuraklığın bu su yılına da sarkabileceği uyarılarını yapmışlardı. Bu öngörüleri Ekim ayında gerçekleşti. Yağışlardaki azalma sadece tarımı değil hidroelektrik enerji üretimini de vurdu. 2021 eylül ayında HES’lerden yapılan üretim bir önceki yıla göre yarı yarıya azaldı. Toplam üretim içindeki payı da %10’a düştü. Veriler henüz gelmedi ama Ekim ayında da bu düşüşün sürdüğünü düşünüyoruz. Ankara, Muğla gibi illerimizde İçmesuyu barajlarındaki seviyelerde de önemli düşüşler var.

2021 yılındaki kuraklık bazı bölgelerimizde sulama ve içmesuyu barajlarımızın su seviyelerini çok azalttı.  Bu nedenle bu seneki yağışlar su yönetimi ve su kullanıcıları için çok önemli. Ancak  Ekim ayında bu yağışı göremedik. Bundan sonra umarım artar.Ancak en olumsuz koşullara göre hazırlık yapmalıyız.

Yaşadıklarımız toplumsal su kullanım bilincimizi arttırmamız ve kurumsal su yönetim anlayışımızda da değişikliklere gitmemiz  gerektiğini ortaya koyuyor.

Su Yasası Taslağı’nın TBMM’den çıkartılması ile birlikte yeni bir su yönetimi anlayışına geçiş için çalışmalıyız. Planlarımız hazır ,Havza ölçeğinde uygulama için hazırlıklarımız tamamlamalıyız .

HPA News

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.