Yeraltısuyu

Sulama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Halis Uysal SPD’yi ziyaret etti

10 Ekim 2021

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal 9 10 2021 tarihinde Su Politikaları Derneği’ni ziyaret ederek SPD Başkanı Dursun Yıldız ile görüştü.

Görüşmede SPD ‘nin yeraltısularının korunması konusundaki çalışmaları ve hazırladığı rapor ile Sulama Kooperatiflerinin içinde bulunduğu kurumsal ve idari sorunlar ele alındı.

Toplantıda TÜSKOOP-BİR Genel Başkanı Halis Uysal TBMM’inde İklim Değişikliği ve Kuraklık Araştırma Komisyonu nun hazırladığı taslak raporda Sulama Kooperatiflerinin Sulama Birlikleri ile birleştirilmesi önerisi üzerinde durarak bunun çok olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti.Bu konuda SPD’nin desteğini talep eden Halis Uysal halen 1200 sulama kooperatifinin çok önemli hizmetler verdiğini belirtti.

SPD Başkanı Yıldız Türkiye’deki Yeraltısularının stratejik öneminin her geçen gün arttığını belirterek Su Politikaları Derneği olarak bu konuda yaptıkları çalışmalardan ve hazırladıkları rapordan söz etti. Sulama Kooperatiflerinin farklı bir kurumsal ve hukuksal yapısı olduğunu belirten Yıldız bu yapı Sulama Birliklerine bağlanırsa çok uzunca bir dönemde oluşan bu kültür ortadan kalkar ve olumsuz sonuçlar doğurur dedi.

Sulama Kooperatiflerinin yasal,kurumsal ve idari yapısında köklü düzenlemelere ihtiyacı olduğunu da belirten Yıldız mevcut durumun devam etmesi halinde bir dönem sonra zaten bu yapı büyük oranda işlevini yitirecektir dedi.

Konuyu SPD ‘nin katıldığı etkinlerde gündeme getireceklerini belirten Yıldız Halis Uysal’a ziyareti için teşekkür etti.

Kategoriler:Yeraltısuyu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.