su güvenliği

Amerika’dan ciddi uyarı: Türkiye susuz bir geleceğe ve çölleşmeye gidiyor

Türkiye’nin sıkıntılarının merkezinde, iklim değişikliği ve su yönetimi politikalarının bir kombinasyonunun sonucu su kaynaklarını daha önce hiç olmadığı kadar aşırı kullanılması var.

02.10.2021


Yale Üniversitesi Çevre Bölümü için bir yazı kaleme alan Paul Hockenos, Türkiye’nin Akdeniz çanağında küresel ısınmadan en kötü etkilenen ülke olduğunu yazdı. Hockenos’a konuşan çevre uzmanları, Türkiye yöneticilerini uyararak “Önlem alınmazsa Türkiye’nin su kaynakları hızla kuruyacak ve çölleşme başlayacak” dedi…

Hockenos’un yazısı şöyle:

“Akdeniz bölgesindeki hiçbir ülke iklim değişikliğinden Türkiye’den daha fazla etkilenmedi. Ancak sıcaklık ve kuraklık arttıkça, Türkiye su yoğun tarım ve kalkınmayı ikiye katlıyor ve çok daha kötüleşmesi beklenen bir su arzı krizini teşvik ediyor.

Türkiye’nin en önemli buğday üretim merkezi Konya Havzasında buğdaylar kurudu, toprak bu yıl on yıllardır en düşük yağışın stresi altında çatladı. Temmuz ayında binlerce bebek flamingo içilebilir su yokluğundan telef oldu, cesetleri kurumuş, çatlamış çamura gömüldü.

Bu yaz Türkiye, son 60 yılın en sert sıcaklıklarıyla birlikte yükselen bir sıcak hava dalgasına göğüs gerdi. Turistlerin turkuaz suları ve bozulmamış kumsalları ile Türk Rivierası olarak bildiği güneybatı sahilinde yaklaşık iki ay süren orman yangınları oldu.

2 binden fazla yangın normalden beş kat daha fazla araziyi yaktığından pazar kasabaları ve köyler boşaldı. En az sekiz can kaybedildi ve narin çam ormanları, bal arılarının ekosistemi de dahil olmak üzere doğal yaşama trajik bir şekilde zarar vererek büyük ölçüde yok oldu.

Türkiye’nin sıkıntılarının merkezinde, iklim değişikliği ve su yönetimi politikalarının bir kombinasyonunun sonucu su kaynaklarını daha önce hiç olmadığı kadar aşırı kullanılması var. Şiddetli kuraklık koşulları yeraltı suyu seviyelerini ciddi ölçüde azalttı.

11 Ocak 2021 itibariyle Türkiye’nin yeraltı su kaynaklarının miktarı. Mavi tonlu renkler daha fazla suyu, kırmızı tonlu renkler daha az suyu gösterir. (Kaynak: NASA)

Enerji santrali rezervuarları, tatlı su kaynakları ve içme suyu kaynakları bu yaz tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi ve büyük şehirlerin içme suyu kaynaklarını tehdit etti. Bu arada, ülkenin kuzey sınırlarında, Karadeniz yakınlarındaki ani sel yaklaşık 100 can aldı.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) göre, Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 60’ı çölleşmeye yatkın. Londra merkezli bir politika merkezi olan Chatham House’da Akdeniz’e odaklanan bir sürdürülebilirlik uzmanı olan Karim Elgendy de uyarıyor: Devam eden iklim koşulları ve arazi kullanımı değişiklikleri Türkiye topraklarını silip ‘Güney Dakota’daki Badlands Ulusal Parkı’ndan farklı olmayan bir araziye! dönüştürebilir.

İklim bilimcileri, bunun Türkiye ve çevresindeki Doğu Akdeniz bölgesinde yeni normal olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, devam eden krize rağmen, Erdoğan’ın çevre pahasına kalkınmaya odaklanmaya devam ettiğini söylüyor. Elgendy, “Türkiye’nin ana odak noktası ekonomik büyüme ve yabancı yatırım çekmek olmaya devam ediyor” diyor ve ekliyor:

“Nüfus artışını ve büyük ölçekli bina inşaatını teşvik ediyor. Uyum önlemleri, karşı karşıya kaldığı iklim risklerini ele almak için gerekenlerin çok altında kalıyor.”

Türkiye, imzacıların küresel ısınmayı 1,5 ile 2 santigrat derece arasında sınırlamak için adımlar atmasını taahhüt eden 2015 Paris Anlaşması’nı henüz onaylamayan altı ülkeden biri. Bu ayın başlarında Erdoğan, Kasım ayında Glasgow’da yapılacak BM iklim konferansı için onay sürecini zamanında tamamlama niyetinin sinyallerini verdi. 

Ancak Türkiye’nin 2000’den bu yana Avrupa ekonomilerinin üst kademelerine yakın bir yere fırlatan ekonomi politikalarını yeniden düşünme belirtisi göstermiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam sağlamak için yoğun tarım, imalat ve turizm yatırımlarını ve enerji sağlamak için büyük kömür ve hidroelektrik projelerini teşvik etti. Nüfus artışı ve şehirlere hareket, otlakların ve sulak alanların betonla kapatıldığı geniş, kontrolsüz kentsel yayılma yarattı.

Türkiye’deki bazı kent yönetimleri ve bakanlıklar çevreyi korumak ve su kıtlığını gidermek için kendi programlarıyla mücadele ederken, uzmanlar artık çok geç kalındığını söylüyorlar.

En son BM iklim raporu, Akdeniz Havzasını, küresel ısınmanın orantısız yükünü taşıyacak en sıcak iklim noktalarından biri olarak gösteriyor. Raporda, Akdeniz’in büyük olasılıkla “daha yüksek küresel ısınma seviyelerinde giderek daha kuru ve büyük ölçüde daha sıcak” hale geleceği belirtiliyor.

Bu yaz, İtalya’nın Sicilya adasında 49 dereceye varan bunaltıcı bir sıcaklık Avrupa rekorlarını alt üst etti. Avrupa Birliği, yanan orman yangınlarıyla mücadele etmek için İtalya, Yunanistan ve Arnavutluk’a itfaiyeciler ve yangın uçakları gönderdi.

Kuraklık İspanya’yı bir yıl daha sardı ve topraklarının beşte birini etkileyen çölleşmeyi ilerletti. Kronik olarak su sıkıntısı çeken Doğu Akdeniz’in durumu daha iyi değildi: Suriye ve Lübnan’da, artan sıcaklıklar ve yirmi yılı aşkın bir süredir tırmanan kuraklık koşulları nedeniyle birçok ürün başarısız oldu.

Ancak bu sıcak nokta ısınma bölgesinde bile Türkiye öne çıkıyor. İklim değişikliği politikası doçenti ve IPCC’nin Beşinci Değerlendirme Raporu’nun baş yazarı Barış Karapınar, “Türkiye’de zaten sıcaklıklar 50 yıl öncesine göre 1,5 derece daha yüksek” diyor. 

Türkiye’deki sıcaklıkların 2100 yılına kadar 1950’deki seviyesinden 7 santigrat dereceye kadar artabileceğini iddia ediyor. Bu, Paris Anlaşması’nın küresel üst sınırını feci şekilde aşan korkunç bir ihtimal. Karapınar, bu en kötü durum senaryosunun Akdeniz bölgesinin bazı kısımlarını “cehenneme” çevireceğini ve çoğunu yaşanmaz hale getireceğini söylüyor: “Günlük yaşamla ilgili her şey daha da kötüye gidecek.” 

Türkiye’nin endüstriyel büyümesi ile iklim değişikliğinin kesiştiği rota, hiçbir yerde tarımda olduğu kadar çarpıcı bir şekilde baş göstermiyor. 1980’lerden bu yana politikalar, kârlı mahsulleri destekleyerek Türkiye’yi dünyanın yedinci en büyük tarım üreticisi ve tahıl ve meyveden tütün ve çaya kadar çeşitli mahsullerin en büyük ihracatçısı haline getirdi. 

Bu sektör ekonomi için en önemli bir yük taşıyıcı. Türkiye’nin en büyük işvereni olarak, işgücünün yaklaşık beşte birine iş sağlıyor ve ülkenin ekonomik faaliyetinin yüzde 6’sını oluşturuyor. Maalesef aynı zamanda ülkenin tatlı su kullanımının neredeyse yüzde 75’ini tüketiyor. Uzmanların bunun sürdürülebilir olmadığında hemfikirler.

Daha fazla su yoğun mahsullere geçiş, yeraltı sularını önemli ölçüde tüketti ve tüm nehir sistemlerini kuruttu. Şeker pancarı, mısır ve pamuk tipik olarak Türkiye’nin yağış miktarının üç ila dört katı kadar yağış alan iklimlerde gelişir. İstanbul Üniversitesi arazi kullanımı uzmanı Doğanay Tolunay, “Sadece on yılda su kullanımımız üçte bir oranında arttı” diyor.

Tolunay, bunun birçok çiftçiyi zaten düşük olan yeraltı sularını kullanan yasadışı kuyular açmaya zorladığını söylüyor. Yeraltı suyu rezervleri artık gölleri, nehirleri ve sulak alanları dolduramadığında, çiftçiler sulama için daha da az yüzey suyuna sahip oluyor, insanların da içme suyu azalıyor.

Tarımın sarsıcı su tüketimi aynı zamanda Türkiye’deki çiftçilerin çok eskilere dayanan sulama tekniklerinden de kaynaklanıyor: Ekinlere su sağlayan açık kanallar veya yükseltilmiş kanallar. Türk yetkililere göre, bu sistemler buharlaşma, sızıntı ve sızıntı yoluyla yüzde 35 ila 60 oranında su kaybına maruz kalıyor.

Gerginliği görmek kolay: Çiftçiler üst üste ikinci yıl Konya’nın orta ilinde, kuzeybatıdaki Edirne’de ve İzmir kıyılarında ortalamanın altında buğday ve diğer mahsul hasadı bildirdiler ve bu da Türkiye’yi tahıl ithalatını artırmaya zorladı.

Aynı şekilde, Türkiye’nin hidroelektrik enerjisini yaygın olarak kullanması, su kaynaklarını tüketiyor. Dünyanın en büyük dokuzuncu hidroelektrik enerjisi üreticisi, ikonik Dicle ve Fırat Nehirleri de dahil olmak üzere ülkedeki hemen hemen her nehre baraj yaptı. 

Hidroelektrik yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasına rağmen, akiferleri kurutur ve barajın akış aşağısında su kıtlığı yaratır. Viyana merkezli STK RiverWatch’a göre baraj gölleri  buharlaşma nedeniyle saniyede binlerce litre su kaybedebilir.

Ayrıca, Türkiye’nin kentsel ve tarımsal genişlemesi, otlakların ve sulak alanların, karbonu emmeye, yoğun yağmur veya kuraklığın etkilerini tamponlamaya ve yeraltı suyunu filtrelemeye yardımcı olan ekosistemleri yok etti.

1950’den bu yana ülke, tarım arazileri, otoyol projeleri, havaalanları, hidroelektrik rezervuarları, fabrikalar ve kentsel mahalleler nedeniyle 1,3 ila 2 milyon hektar arasında sulak alan kaybetti. Karapınar, “Bugün de devam eden bu kayıplar, ekosistemin adaptasyon ve dayanıklılık potansiyelini büyük ölçüde azaltıyor” diyor.

Türkiye kurudukça, orman yangınları daha acil bir endişe haline geliyor. 1970’lerden bu yana, ülke, kolayca yanan ve orman yangınları için yem oluşturan bir ağaç olan çamın ticari monokültür ormanlarını dikmeye odaklandı. Karapınar, “Orman yangınları buralarda yeni bir şey değil” diyor. “Ancak ateşe daha dayanıklı ağaçlar yerine çam ağaçları dikerek çok daha büyük orman yangınlarına neden olursunuz.”

Türkiye Çevre Bakanlığı, 2003 yılında 2023 yılına kadar sürmesini planladığı bir çölleşme ile mücadele etmek ve yangınlar sonucu kaybedilen ormanları yeniden canlandırma programı başlattı. Programın hedefi 7 milyar ağaç dikmek. Dikilmesi planlanan çeşitler arasında çam ağaçlarının yanı sıra daha az su gerektiren sedir, huş, ceviz, dut ve dişbudak ağaçları da bulunuyor.

Durumun vahim olduğunu ama umutsuz olmadığını söyleyen uzmanlar, Türkiye’nin uyum önlemlerine önemli miktarda bütçe ayırması gerektiğini söylüyor. Tolunay, “En önemlisi Türkiye’nin kağıt üzerindeki kelimelerden daha fazlası olan bir su yönetimi politikasına sahip olması gerekiyor” diyor.

Uzmanlar bu amaçla tarımsal sübvansiyonların çiftçileri mercimek ve arpa gibi daha az su yoğun ürünler yetiştirmeye teşvik etmek için yeniden kanalize edilmesini öneriyor.. Çiftçilerin, açık sistemlerden çok daha verimli olan damlama ve yağmurlama şebekeleri gibi kapalı sulama sistemlerini benimsemelerine yardımcı olunmalsı bir başka öneri. Uzmanlar, yağmur suyunun toplanması ve gri suyun stratejik olarak yeniden kullanılmasının su tüketimini yüzde 40 oranında azaltabileceğini söylüyor.

Türkiye’nin üçüncü en büyük şehri olan İzmir’de çevreye duyarlı yerel halk, bölgenin direncini artırmak için AB ve Türkiye’nin çevre bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Kentin bir “yeşil eylem planı” var ve bu bahar, İzmir’in de dahil olduğu on bir Türk belediye başkanı, tarım ve sanayide kullanımı düzenleyerek su talebini yönetmenin yanı sıra gri su ve yağmur suyu hasadını teşvik eden bir Alternatif Su Yönetimi Manifestosu imzaladı. 

Ancak uzmanlar, bu iyi niyetli girişimlerin eldeki görevin büyüklüğünün aksine sönük kaldığını söylüyor. Avrupa Çevre Ajansı’nda su değerlendirmelerine odaklanan Trine Christiansen, “Mevcut sistem yaşayamaz ve ince ayar yapmak onu düzeltmeyecek” diyor:

“Gıda ve enerji üretme şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor. Sürekli artan verimlilik, her zamankinden daha fazla çıktı şeklindeki sistematik mantığın üstesinden gelmezsek, çevresel iyileştirmeye yönelik büyük bir ilerleme görmeyeceğiz.”

Christiansen, en kötüsünü önlemek için Türkiye’nin tam hızlı büyüme stratejilerini yeniden düşünmesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, Türkiye ve komşuları, topraklarının geniş bir bölümünün yakında yaşam için elverişsiz olacağını kabul etmek zorunda.”

Yazının orijinali: https://e360.yale.edu/features/as-the-climate-bakes-turkey-faces-a-future-without-water

Kaynak: https://artigercek.com/haberler/amerika-dan-ciddi-uyari-turkiye-susuz-bir-gelecege-ve-collesmeye-gidiyor

Kategoriler:su güvenliği

2 replies »

 1. Dursun bey merhabalar.
  24 yıl İller Bankası nda çalıştım. Mak.Müh yim. Şu an Gaziantep Gaski de daire Başkanı olarak çalışıyorum.
  Bir teklifim. Olacak. Mademki geleceğin en önemli konusu susuzluk olacak. Bizim Karadeniz Bölgemizde denize akan suları iç Anadolu ve diğer susuzluk çeken yerlere aktarmamız lazım. Bunun için projeler üretmemiz tartışmamız gerekmektedir. Lütfen bu konuyu gündeme getiriniz. Saygılar.

  Beğen

  • Çok Teşekkürler Mustafa Bey .
   Öneriniz gerektiğinde Havzalararası Su Transferi olarak Su Yasası Taslağı maddelerinde de var
   Ancak üzerinde tartışılması gerektiğini düşünüyoruz.
   Teşekkürler

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.