İklim Değişimi

Türkiye Paris İklim Anlaşmasını Onaylayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşmanın COP26’dan önce onaylanacağını duyurdu

22 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York şehrinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylayacağını açıkladı.

Konuşmasında Türkiye’nin 2015 yılında Paris İklim Anlaşması’na imza atmasına karşın, yükümlülüklerle ilgili adaletsizlikler sebebi ile henüz bu anlaşmayı yürürlüğe koymadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde bu çerçevede kaydedilen mesafenin ardından, anlaşmanın gelecek ay TBMM onayına sunulacağını kaydetti.

Erdoğan anlaşmanın 1-12 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenecek COP26 toplantısından önce onay aşamasının tamamlanmasını beklediklerini de ifade etti.

Erdoğan bununla birlikte ‘karbon nötr’ hedefli anlaşmanın onaylanmasının Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam politikalarında köklü değişikliklere yol açacağını vurgularken, bu süreci Türkiye’nin 2053 vizyonunun ana unsurlarından biri olarak kabul ettiklerini de belirtti.

“Türkiye finansman desteği ile çalışmalarını daha ileriye taşıyacak”

Erdoğan BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Türkiye’nin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’na uyum için gereken eylem planını hazırlayarak devreye aldığı bilgisini de paylaşırken, Sıfır Atık Projesi, orman alanları ile elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırma, sanayiyi temiz üretim faaliyetlerine uygun şekilde yapılandırma gibi adımları teşvik etme gibi alanlardaki çalışmaları da gereken finansman desteğini alarak daha ileriye taşıma konusunda kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.https://www.youtube.com/embed/hQwfc5ArBAI?start=1071​

“En çok katkıyı, en çok zarar veren ödemeli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında küresel sıcaklık artışını sınırlamak için acilen çok daha etkin tedbirlerin alınması gerektiğini bunun için de öncelikle ve en çok olarak iklim değişikliğinde tarihi sorumluluğu olan gelişmiş ülkelerin ellerini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Kategoriler:İklim Değişimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.