Dijital Su

Dijital Su, Dijital Tarım

18 Eylül 2021

BM Raporları 2050 yılına kadar bugünkü dünya nüfusuna 2 milyar kişinin daha ekleneceğini öngörüyor. Bu
nüfus artışı ile kişi başına ekilebilir arazinin 2050 yılında 1970 yılına göre yaklaşık yüzde 66 oranında düşmesi bekleniyor.
Artan nüfus, Şehirleşme ve sanayileşme nedeni ile azalan verimli topraklar, yaşanan iklim değişiklikleri, tarım arazilerinin verimsizleşmesi ve yeteri kadar sulanamaması da insanların gıda talebinin karşılanmasında güçlüklere yol açıyor. Ancak hem su yönetiminde hem de tarımsal üretimde dijital akıllı teknolojiler üretim ve verimlilik
açısından çeşitli imkanlar sunuyor Halen, sanayi ve temel teknoloji alanlarında kullanılan ve belli ilerleme kaydedilen Endüstri 4.0, Dijital Dönüşüm ve Akıllı Sistemler’deki gelişmeler gerek su hizmetleri yönetiminde gerekse tarımsal üretimde oldukça hızlı gelişmelerin işaretlerini vermektedir.
Gelişmiş ülkeler nesnelerin interneti ve dijital teknolojilere çok önem vermektedir. Türkiye’nin de orta gelir tuzağından bir an önce kurtulup dijital dönüşüm sürecini yakalaması gereklidir. Bunun için dijital süreç yönetimlerinden haberdar olan, süreç yönetimlerini bilen, dijital konuşabilen, dijital ortamlarda var olup, aktif rol oynayan kişiler yetiştirmek büyük önem taşımaktadır.

Makaleye ulaşmak için lütfen tıklayınız

Kategoriler:Dijital Su

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.