Su Yönetimi

SPD, İSKİ’nin Master Planı Kapsam Belirleme Raporu toplantısına katıldı ,Görüşlerini iletti

29 Temmuz 2021

İçmesuyu ve Kanalizasyon Master Planı Kapsam Belirleme Raporu Paydaş Toplantısı 27.07.2021 tarihinde yapılmıştır. Toplantıya katılan paydaşlar kurum/kuruluş ve STK’lara resmi bilgilendirme yapılmıştır. 

Bu toplantıya Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ve üyeleri Dr. Fulya Aydın Kantarcı ve Kamal Jalouqa katılarak katkı koymuştur.

Konuyla ilgili olarak İSKİ den aşağıdaki açıklama yapılmıştır.

İçmesuyu ve Kanalizasyon Master Planı çalışmaları sürdürülmekte olup, yoğun iş birliği ve koordinasyon gerektiren bu proje kapsamında yer alan önemli çalışmalardan birisi de master plan ile eş zamanlı olarak sürdürülen Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) çalışmasıdır. Stratejik Çevresel Değerlendirme Yönetmeliği hükümleri gereği de üst ölçekli planlama çalışmaların bu formatta ele alınması zorunluluk arz etmektedir.

Stratejik Çevresel Değerlendirme, plan ya da programların hazırlanması sürecine çevresel hususların entegre edilerek çevre üzerinde olası olumsuz etkilerinin önlenmesi veya en aza indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması sürecidir. SÇD ile geniş ölçekte kapsamlı bir çevresel değerlendirme yapılarak yatırım yapılabilecek alanlar ve korunması gereken alanlar ÇED sürecinden önce belirlenerek gerekli tedbirler en erken aşamada alınacaktır. SÇD uygulamaları ile çevre kirliliğinin oluşmadan önlenmesi yanında sürdürülebilir bir gelecek için “çevreye duyarlı kalkınma” hedeflenmektedir.

İlgili mevzuat gereği SÇD sürecinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü koordinesinde ve master plan çalışmalarıyla birlikte sürdürülmesi gerekmektedir. 

SÇD süreci,

·        Söz konusu planlamanın SÇD kapsamına girip girmediğine ilişkin Bakanlığın onayına tabi olan bir eleme süreci,

·        Taslak Kapsam Belirleme Raporunun oluşturulması,

·        Askı ve ilan süreci,

·        Kapsam Belirleme Paydaş Toplantısı,

·        Nihai Kapsam Belirleme Raporunun hazırlanması ve onaylanması;

·        Taslak SÇD Raporu ve Planın oluşturulması,

·        İlan ve askı süreci, 

·        Paydaş İstişare Toplantısı,

·        Nihai SÇD Raporu ve Planın oluşturulması,

·        Sonuç Bilgilendirme Raporu ve İzleme Planının yapılması

adımlarından oluşmaktadır. Rapor içerikleri, formatı, askı, ilan ve onay süreleri, paydaş toplantısı ile ilgili detaylar vb. hususlar ilgili yönetmelikte tanımlanmıştır. Geçen süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından İçmesuyu ve Kanalizasyon Master Planının SÇD kapsamına tabi olduğuna karar verilmiştir. (Eleme süreci).  Master plan çalışmaları kapsamında hazırlanan Taslak Kapsam Belirleme Raporu (TKBR), İdaremizin ve Bakanlığın web sitesinde yayımlanarak görüşlere açılmıştır.  (https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/kurumsal/istanbul-icmesuyu-ve-kanalizasyon-master-plani-taslak-kapsam-belirleme-raporu ). Master plan çalışmaları kapsamında ele alınması gerekli görülen çevresel ve sosyal hususlar ile ilgili görüş ve önerilerin 31.07.2021 tarihine kadar bildirilmesi istenmiştir

Su Politikaları Derneği bu konudaki görüş ve önerilerini yazılı olarak istenilen süre içerisinde iletmiştir.

HPA NEWS

Kategoriler:Su Yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.