Kuraklık

SPD Başkanı Yıldız: Kuraklık dengeleri bozdu

SPD Başkanı Yıldız :  

Kuraklık, Enerji, Su ve Gıda da dengeleri bozdu

Verimli kullanım ve yeni yönetim anlayışı gerekli

02 07 2021

Su Politikaları Derneği  bu yılın başından bu yana MGM verilerine göre Türkiye Kuraklığa Gidiyor  ve Hidrolojik Kuraklığın ve HES Üretimine Etkisi” başlıklı raporlar yayınladı

İlk raporda MGM verilerine göre Türkiye’nin Kuraklığa doğru gittiği ,ikinci raporda ise MGM nin son 6 aylık ve 9 aylık Meteorolojik kuraklık haritaları ve bu dönemde gerçekleşen elektrik enerjisi üretiminin kaynaklara göre dağılımı yer aldı.

İkinci rapora göre HES’lerdeki üretim su yılının başladığı  2020’nin  Ekim ayından itibaren son 7 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre her ay sürekli azaldı ve ortalama üçte bir oranında düştü.

Mayıs 2021 de Barajlı HES’lerin aylık üretiminde  geçen senenin Mayıs ayına göre %43 düşüş yaşandı. Bu düşüş  Akarsu HES’lerinde %52 olarak gerçekleşti.

Dengesizlik sürebilir, Elektriğe bu yıl  tekrar zam yapılabilir  

SPD Başkanı Dursun Yıldız açıklamalarını şöyle sürdürdü

“Bu yılın Ocak ayında yayınladıkları raporda HES’lerin üretiminde düşüş olacağını belirttik.Bu maalesef gerçekleşti”dedi. Bunun peşinden doğal olarak elektriğe %15 oranında zam geldi. Ancak  bu yılın sonuna kadar elektrik fiyatlarına tekrar zam yapılabilir.

Yıldız devamla “

Bundan sonraki aylarda yağışlar azalacak .Buharlaşma artacak. HES’lerin üretimindeki düşüş sürer.Yazın elektrik talebi artar. Buradan ortaya çıkacak olan açık genellikle Doğalgaz çevrim santralleri ile karşılanır. Kurulu güç yedeğimiz var. Kesinti olmaz ancak  elektriğin birim maliyeti artar. Kuraklığın önümüzdeki yıl da devam etme riskine karşı enerjide verimlilik arttırılmalı ve kaynak planlaması  yapılmalı “ şeklinde konuştu.

HPA News .

Raporlara ulaşmak için ;

https://hidropolitikakademi.org/tr/article/28794/spd-raporu-hidrolojik-kurakligin-heslerin-uretimine-etkisi

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.