Enerji

SPD Raporu: Kuraklık HES’leri de vurdu.Üretim yarıya kadar düştü

25 06 2021

Su Politikaları Derneği  bu yılın başında yayınladığı kuraklık raporunu güncelledi. “Hidrolojik Kuraklığın ve HES Üretimine Etkisi” başlıklı yeni rapor DSİ eski yöneticileri Dursun Yıldız ,Hamza Özgüler ve akademisyen  Dr. Doğan Yıldız tarafından hazırlandı.

Raporda MGM nin son 6 aylık ve 9 aylık Meteorolojik kuraklık haritaları ve bu dönemde gerçekleşen elektrik enerjisi üretiminin kaynaklara göre dağılımı yer aldı.

Rapora göre HES’lerdeki üretim su yılının başladığı  2020’nin  Ekim ayından itibaren son 7 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre her ay sürekli azaldı.

Bu dönemde oluşan hidrolojik kuraklık nedeniyle   Barajlı HES’lerde ve Akarsu HES’lerinde üretim  geçen senenin aynı dönemine göre toplam olarak üçte bir oranında azaldı.

Mayıs 2021 de Barajlı HES’lerin aylık üretiminde  geçen senenin Mayıs ayına göre %43 düşüş yaşandı. Bu düşüş  Akarsu HES’lerinde %52 olarak gerçekleşti.

SPD Başkanı Dursun Yıldız

“Bu yılın Ocak ayında yayınladıkları raporda HES’lerin üretiminde düşüş olacağını belirttik.Bu maalesef gerçekleşti”dedi

Yıldız devamla “

Bundan sonraki aylarda yağışlar azalacak .Buharlaşma artacak. HES’lerin üretimindeki düşüş sürer.Yazın elektrik talebi artar. Buradan ortaya çıkacak olan açık genellikle Doğalgaz çevrim santralleri ile karşılanır. Kurulu güç yedeğimiz var. Kesinti olmaz ancak  elektriğin birim maliyeti artar. Kuraklığın önümüzdeki yıl da devam etme riskine karşı enerji de kaynak planlaması  yapılmalı “ şeklinde konuştu.

HPA News .

Kategoriler:Enerji

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.