Su Finansmanı

ULUSLARARASI SU BANKASI KURULUYOR, BÜYÜK MİKTARDA SU TRANSFERLERİ PLANLANIYOR

1 Haziran 2021

HPA Haber-Ankara – 2020 yılının başında Uluslararası Su Bankası’nın kurulması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Su Kaynakları Yönetimi ve Toplu Su Taşımacılığında Küresel Lider olan olan MAI Resources International, halen kuruluş aşamasında olan Uluslararası Su Bankası nın en büyük destekçisi olduğunu açıkladı – (Uluslararası Su Bankası “IWB”).Yapılan açıklamada bu girişimin ,fizibilite çalışması da dahil olmak üzere  tüm  masraflarını finanse eden MAI Resources International tarafından desteklenmektedir denildi. Girişimin web sayfasında yapılan açıklamada  Uluslararası Su Bankası “USB’nın , dünya çapında su sektörünün her düzeyde sürdürülebilir kalkınmasında önemli bir rol oynayacağı  ve kendi alanında küresel bir lider olacağı belirtiliyor.

 USB’nin, küresel su stresi sorunlarını ele alırken ve daha iyi uygulamaları teşvik ederken, önemli su projelerine yatırım yapmayı hedefleyen dünyada türünün ilk örneği olacağı belirtilmektedir.

 Uluslararası Su Bankası’nın  Misyonu, yatırımcılara getiriler sağlarken çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamalar yoluyla su stresini azaltmak, su güvenliğini, kalitesini ve ihtiyacı olan ülkeler arasındaki suya  erişimi iyileştirmek olarak  belirtilmektedir. International Water Bank, MAI Resources International’ın tescilli ticari markasıdır ve patentlidir.

Uluslararası Su Bankası yetkilileri bankanın amacını  Dünya Çapında Su Endüstrisine Finansman ve Çözümler Sağlamak olarak açıklamaktadır.

Yapılan açıklamaya göre

Uluslararası su bankası,  bilgi, teknoloji ve finansmanı bir araya getirerek günümüzün en büyük zorluklarından biri olan su kıtlığına yatırım yapacaktır.

Banka’nın Misyonu, insanların su ihtiyacına Küresel olarak entegre çözümler sunmak ve su kaynakları yönetiminin sürdürülebilir gelişimini desteklemek ve odak noktamız insanların yaşama  koşullarını ve geçim kaynaklarını iyileştirmektir.

Uluslararası Su Bankası, dünya çapındaki su endüstrisine finansal bilgi ve teknoloji sağlayacaktır. Bugün karşı karşıya olduğumuz en önemli zorluklardan biri olan su kıtlığı ve uygunsuz su kaynakları yönetimini ele alacak – İlk kez özel sektör  ve kamu sektörü arasında su yatırımları için  gerçek bir ortaklık yaratacak, Dünyanın İlk Bankası olacaktır. 2030 yılına kadar su sektörü için ihtiyaç duyulan finansman  miktarı 1,4 Trilyon ABD Dolarını aşacaktır. Uluslararası Su Bankası, su endüstrisinde çalışan diğer dünya kurum ve kuruluşlarıyla birlikte önemli bir rol oynayacaktır.

 Su sektörünün dünya ölçeğinde gelişmemesinin ana nedeni finansman sıkıntısıdır  diyen  Kurucular Komitesi Başkanı Uluslararası Su Bankası Başkanı MAI Kaynakları Başkanı Dünya Su Konseyi Üyesi Reşad Şava açıklamalarına şöyle devam ediyor ;

 Günümüz dünyası, insanoğlu için en önemli kaynaklardan birinin mükemmel bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç duyuyor. Günümüzün su sıkıntısı en büyük zorluklardan biri nüfus artışının kırsaldan kentsel yaşama kayması ve dünya nüfusunun yakında 7 Milyar’dan 9 Milyar’a çıkmasıdır.

İçme suyu  tarım ve endüstri için  sürdürülebilir çözümler bulmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Bugün bunu düşünerek , Uluslararası Su Bankasını  hayata geçiriyoruz. Banka  bugün dünyanın karşı karşıya olduğu bu önemli zorlukların üstesinden gelmek için gerekli olan finansal hizmetleri ve bilgiyi sağlamaya başlayacak.

Dünya Bankası’nın  Eski Genel Müdürü ve Uluslararası Su Bankası yönetim kurulu başkanı  Juan Jose Daboub da Banka ile ilgili şu açıklamaları yapıyor

Uluslararası Su Bankası, dünyadaki insanların en büyük ihtiyaçlarından biri için finansman sağlayacaktır.Uluslararası Su Bankası, kamu ve özel sektör arasında ilk kez gerçek bir yapıcı ortaklık getirecek ve ülkelere su altyapılarını geliştirmelerinde ve şirketlere işlerini geliştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlayacaktır.

Dünya Bankası Eski CFO’su  Bertrand Badre ise şu açıklamayı yapıyor;

Mai Resources International (Switzerland) AG, merkezi İsviçre’de bulunan uluslararası bir su şirketidir  ve dünyanın çeşitli kıtalarındaki birçok ülkede   Su İmtiyazları ve Haklarına sahiptir. Şirket yakında dünyanın dört bir yanındaki Doğal Afetler Bölgelerine ve ihtiyacı olan ülkelere  su ulaştıracaktır. Mai Resources International (İsviçre) AG, imtiyaz ve ortak girişim fırsatları elde ettiği her ülkede ayrı şirketleri bir araya getirerek, Su Kaynakları Yönetimi ve İçme Suyu Tedarikinde dünya çapında uzmanlaşmıştır. MAI (İsviçre), böyle bir iş modeline tek çatı altında sahip dünyadaki tek şirket olup su hizmetleri yönetimi ve toplu su taşımacılığında dünya lideri olmaya çalışmaktadır.

Paris ve Washington DC’deki Uluslararası Su Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri Toplantıları

MAI Resources International, günde 30 Milyon Galon tatlı su üretmek için bir Ters Ozmoz arıtma tesisine ve  depolamak için   dünyadaki ilk Tanker’e  sahip olacaktır.  Tanker, derin suya yanaşabilen  veya doğrudan karaya dayalı su tanklarına veya stratejik rezervuarlara su pompalayabilir özellikler taşıyacaktır.Bu Mega  Tanker, afetler, depremler ve afetler sırasında su temini konusunda çok büyük bir role sahip olacaktır..Şirketin iki yan kuruluşu vardır: MAI Concessions International ve MAI Tankers International.

MAI Tankerleri, stratejik nedenlerle su temini, tükenmiş akiferlerin yeniden doldurulması, devletlerin ve  afetlerde su ihtiyacı duyan ülkelerin , özel sektörün ve  diğer küresel kuruluşların  ihtiyaçlarına yönelik olarak içme suyunun   tedarikini üstlenecektir.

MAI Resources International (İsviçre) AG, dünya çapında daha çok  su kaynağı belirleyip   sahiplenip ve güvence altına alıp devletlerin kamu kurumlarına, şirketlere  ve STK’lara pazarlayacaktır.  MAI Resources International (İsviçre) AG ayrıca su endüstrisindeki operasyonlara ve sürdürülebilir fırsatlara doğrudan yatırımlar planlıyor. Şirket   suyun güvenli bir şekilde temini için dünya çapındaki tüm su şirketleri ve kuruluşlarıyla ilgilenecek.

MAI’nin  Uluslararası Misyon ve Vizyonu

 • Su kaynakları yönetimi ve toplu su taşımacılığında (çekim , arıtma, dağıtım ve lojistik) küresel lider olmak.
 • Tatlı su  kaynaklarını belirleyip  ,su  kıtlığı olan ülkelere, Birleşmiş Milletler projelerine, STK’lara su taşınmasında ve afet durumunda Birleşmiş Milletler gibi dünya kuruluşlarına yardım etmek için özel sektör ve hükümetler arasında işbirliği ile  bir uluslararası varlık oluşturmak. , Kızılhaç, Kızılay ve diğer kurumlara felaket zamanlarında kısa sürede büyük hacimlerde su temin  etmek”.
 • Su yönetimi ve yatırımları açısından hükümetler ve özel sektör arasında önemli bir rol oynamak.
 • Sosyal sorumluluk ve sosyal etki anlayışına  tamamen bağlı olmak.
 •  Clinton Girişimi ve Dünya Su Konseyi kuralları ve  gereklilikleri ile uyumlu olmak.
 • Bizle imtiyaz sözleşmesi yapacak olan su zengini ülkelerin denize  akan su  kaynaklarını geliştirmelerine yardım etmek , bu ülkelere ve su sıkıntısı çeken ülkelerin yararına ek su güvenliği sağlamak.

MAI Switzerland AG Yönetim Kurulu:

 • Rashad Shawa – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Abdulaziz Al Hasawi – Başkan Yardımcısı
 •  Alevi Zawawi – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Abdulnasser Al Mana – Yönetim Kurulu Üyesi
 •  Jawaher Al Thani – Yönetim Kurulu Üyesi

Üst yönetim:

 • Atef Khalifa – Genel Müdür
 • Youssef Hanna Farah – İş Geliştirme Direktörü
 • Dr. Homoud AlEnezi – Su ve Enerji Direktörü
 • Müh. Chris Christofides – Filo Operasyonları Direktörü
 •  Radi Aqel – Yatırımcı İlişkileri Direktörü

Son düzenleme Tarihi Mayıs 2021

ULUSLARARASI SU BANKASI BROŞÜRÜ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kaynaklar :

http://www.mairesources.com/en/section/business-activities  

http://www.mairesources.com/en/article/water-for-the-world/vision-and-mission.html 

http://www.mairesources.com/en/aboutuscontent/water-for-the-world/about-mai.html

HPA Haber.

Kategoriler:Su Finansmanı

1 reply »

 1. Çok teşekkür ederim Dursun Bey. Yetiştirmekte olduğum makalemde kullanacağım, bu tür yöntemlerin fantezi, ütopya, hayalperestlik olmadığını giderek ortaya konuluyor demek ki..

  On Tue, 1 Jun 2021 at 09:49, Su Politikaları Derneği wrote:

  > Dursun Yıldız posted: ” 1 Haziran 2021 HPA Haber-Ankara – 2020 yılının > başında Uluslararası Su Bankası’nın kurulması için başlatılan çalışmalar > sürüyor. Su Kaynakları Yönetimi ve Toplu Su Taşımacılığında Küresel Lider > olan olan MAI Resources International, hal” >

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.