Kuraklık

SPD Başkanı Yıldız : Önlem almak için kuraklık beklenmemeli ,Kuraklık için risk yönetimi gerekli

16 Mayıs 2021

2021 Nisan ayında yayınlanan MGM Genel Müdürlüğünün kuraklık haritaları  Türkiye’nin meteorolojik kuraklık yaşadığını  ve önümüzdeki döneme kuraklık risk yönetimi açısından hazırlık yapması gerektiğini ortaya koyuyor .Türkiye geçen yıl da yarı kurak bir dönem geçirmişti. Büyük Menderes nehri havzasında  Aydın valisinin yayınladığı karar ile başlatılan  Kısıtlı Sulama Programı diğer havzalara da bir uyarı olarak ele alınmalıdır.

Aydın ve Denizli İli, Su havzasında yaşanan kuraklık nedeniyle DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı hazırlandı. Kısıtlı Sulama Programının uygulanması ile  Büyük Menderes havzasında ihtiyaç duyulan sulama suyunun  karşılanmasının daha kolay olması bekleniyor. Ayrıca bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da bu oranda önlem alınması hedefleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız DSİ tarafından yapılan Kısıntılı Sulama Programı’nın çok yerinde bir çalışma olduğunu belirterek bu tedbirlerin diğer bölgelerde de masada olması gerekli dedi.

2012’de Tarımsal Kuraklık Yönetimi oluşturuldu

Türkiye’de 2012 yılında tarımsal kuraklığı izlemek ,risk değerlendirmesi yapmak ve kuraklığın etkilerini azaltmak amacıyla  Tarımsal Kuraklık Yönetimi oluşturulmuştu. Bu yönetimin görevleri ve çalışma usül ve esalarına diar yönetmelik de yayınlanmıştı. Şimdi bu yönetim altında oluşturulan Koordinasyon Kurulu ve Risk Değerlendirme Komiteleri gibi yapıların ve çalışma gruplarının hareketlenmesi lazım.Tarımsal Kuraklık İl Yönetimlerine önemli görevler düşecek . Aydın Valiliğince alınan bu karar 3 Şubat 2021 tarihinde Aydın İl Kuraklık Kriz Merkezi toplantısında  yapılan değerlendirmeler sonrasında alınmıştır.

Konuya Bütüncül Bakılmalı

Sulamaya getirilen bu  kısıtın çiftçilerin üretimini zorlaştırmaması  için de ilave tedbirlere ve desteklere ihtiyaç olabileceğini belirten Dursun Yıldız sulamaya getirilen kısıtlamanın bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması daha uygun olur dedi.Bu konuda Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatiflerine çok önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü de belirten Dursun Yıldız, su yönetiminde katılmcılık ve şeffaflık anlayışı olmadan uygulamalardan istenilen sonuçları almanın çok zor olacağını ifade etti.

Türkiye’nin Ulusal Kuraklık Yönetimi Strateji Belgesi ve Eylem Planı ve birçok havzada Kuraklık Yönetim Planlarının hazır olduğunu belirten Yıldız bunların uygulamaya geçirilebilmesi için Nehir Havzaları  ölçeğinde bir su yönetimi yapısına ihtiyaç olduğunu belirtti. Türkiye suyunu ve toprağını havza ölçeğinde yönetmeye bir an önce geçmeli diyen Yıldız Tarım Bakanlığının yayınladığı “ İklim Değişikliği ve Tarım “ başlıklı rapora da değindi

Tarım ve Orman Bakanlığının Raporu var

Geçenlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bu raporda “Türkiye’de kuraklığın geniş bölgelerde hissedileceği ve aşırı sıcak günlerin sayısının artacağı öngörülüyor.Bu sorunun ciddiyetle ele alınması gerektiğine de dikkat çekiliyor “ diyen Yıldız raporda kuraklığın etkileri ve alınması gereken önlemler konusunda da çok detaylı açıklamalar var dedi.

Önlem almak için kuraklık beklenmemeli

Beklenen tehlike ve risklere karşı gerek kentsel sulama yönetimi gerekse tarımsal sulama yönetimi önlemler için  kurak olmayan  dönemlerde çalışmalar yapmalı ,kurak dönemlerde bu altyapı hazır olmalı ki işe yarasın diyen Yıldız Aydın valiliğinin açıklamasında yer alan

“Ayrıca bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da bu oranda önlem alınması hedefleniyor” yaklaşımın doğru olduğunu ifade etti.

Kategoriler:Kuraklık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.