sulama yönetimi

Uydudan uzaktan algılama yoluyla tarımda su kullanımını izleme

18 04 2021

Su kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde kullanıp  gıda güvencesini sağlamak bizim için ve gelecek nesiller için çok önemli ve zor bir iş olarak önümüzdedir.

2050’de dünyada 2 milyar daha fazla insan yaşayacak. Beklenen bu nüfus için daha fazla gıda üretilmesi gerekiyor.Sulu tarım, bugün uygulandığı şekliyle çekilen tatlı suyun %70 gibi önemli bir miktarını kullanıyor. Ancak bu suyun tamamı gerçekte ürünler tarafından kullanılmıyor. Bu suyun geleneksel sistemlerde genellikle% 50’den fazlası bitkiler tarafından kullanılmadan nehirlere veya yeraltı sularına geri akar ve nehrin akışaşağısındaki  su kullanıcıları tarafından tekrar kullanılabilir.

Sulama Verimliliği nasıl izlenebilir ?

Tarımda belirli miktarda su kullanılarak üretilebilecek ürün miktarının izlenmesi, su verimliliğini artırmak için gereklidir.Yeryüzü gözlem teknolojisindeki yeni gelişmeler, günümüzde, uydudan uzaktan algılama kullanarak sürdürülebilir tarımsal üretim ve doğal kaynak yönetimi için kilit verilerin izlenmesinin mümkün olduğunu göstermektedir.

Evapotranspirasyon, hem suyun topraktan ve su kütlelerinden buharlaşmasını  hem de bitkilerden terlemeyi içeren süreçtir. Bu kayıp  uydular kullanılarak ölçülebilir. Benzer şekilde, bitki büyümesi uydudan uzaktan algılama kullanılarak değerlendirilebilir.

Daha az su kullanılarak bir mahsulün ürettiği biyokütle miktarının arttırılması ile suyun kullanım verimliliği arttırılabilir Böylelikle hem tarımda daha sürdürülebilir su kullanımına hem de artan nüfus için gıda güvencesine  katkıda bulunulabilir.

Uydular Veri Üretiyor

Hem NASA hem de ESA’nın  çeşitli uyduları, bir ila 10 günlük periyotlarda güncellenen, on ve  yüz metre arasında değişen uzamsal çözünürlüklerde, ücretsiz küresel veriler sağlamaktadır. Dünya tarım ve Gıda Örgütü FAO,  sulama sistemlerinin optimizasyonuna  ve tarımsal üretim verimliliğinin arttırılmasına yardımcı olmak  için bu verileri açık erişimli WaPOR veri tabanında bir araya getirmektedir.

WaPOR, yüksek çözünürlükte kullanıldığında, sulama performansını izleyerek sulamada modernizasyon planlarını desteklemek ve sulama verimliliğini arttırmak  için ayrıntılı haritalar üretebilmektedir.İlgili kurumlar  küçük toprak sahibi çiftçilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek ve onları iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek için bu  verileri kullanabilir.

Kaynak: Jippe Hoogeveen  “Monitoring water use in agriculture through satellite remote sensing” http://www.fao.org/land-water/news-archive/news-detail/en/c/1382125/

Kategoriler:sulama yönetimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.