Gıda

Dursun Yıldız yazdı: GAP’ta nerede kalmıştık ?

AP (Güneydoğu Anadolu Projesi), iklim değişikliği etkisi altındaki sınıraşan suların yer aldığı ve jeopolitik
açıdan önemli bir bölgede geliştirilen suya dayalı bölgesel kalkınma projesidir. Proje inşaat işletme çalışmaları çok uzun zamandır süren GAP’ın analizi, bu bölge için olduğu kadar Avrasya’daki yeni entegre projeler ve bölgesel kalkınma politikaları için de faydalı olacaktır. GAP’ın da içerisinde yer aldığı coğrafya, ilk uygarlıkların doğup geliştiği Yukarı Mezopotamya olarak adlandırılmaktadır..
Ayrıca bu bölgenin ticaret yollarının kavşağında yer alması bu coğrafyanın tarihinin çok renkli olmasını sağlamıştır. Tarih öncesi çağlardan beri insan topluluklarına yerleşme sahası ve uğrak yeri olan bu bölgede bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük entegre bölgesel kalkınma projesi olan GAP yer almaktadır.
Ayrıca GAP, Dünyadaki petrol rezervlerinin %60-65’ine sahip ve egemenlik mücadelesinin yoğun olduğu bir coğrafyaya komşu topraklarda uygulamaya geçirilmektedir. 40 yılı aşkın bir süre önce başlayan ve ilerlemesi
boyunca sosyal, ekonomik politik birçok problemle karşılaşan bu projede sona yaklaşılmaktadır. Bu makalede bu özgün projenin gelişme süreci ana hatlarıyla ele alınmakta ve GAP’ın bölgedeki Gıda Güvencesinin (Food Security ) sağlanması konusunda artan önemine de vurgu yapılmaktadır.

Makalenin tümünü okumak için lütfen tıklayınız

Kategoriler:Gıda

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.